Zprávy z Kohoutovic: Těšte se na filmařský workshop, jednokolky a nový kurz pro kutily

Ráj pro filmaře, kreativní duše, cestovatele a umělce všeho druhu. Tak se dá jednoduše popsat lužánecké pracoviště Legato v Kohoutovicích. Jaká u nich byla zima a co si pro vás připravili na následující měsíce?


Brno Contemporary Orchestra & Cirkus LeGrando

Dvě skladby vážné hudby – od Erwin Schulhoffa: Die Wolkenpumpe a od Mauricia Kagela: Varieté – zazněly v neobvyklém projektu na konci ledna v Manéži (tělocvičně) Legata. Dirigoval Pavel Šnajdr. Pro orchestr i cirkus byla spolupráce nová, nezvyklá, ale také svěží a do velké míry zábavná. Pod režijním vedením Matěje Sýkory vzniklo půvabné představení plné úsměvných a neotřelých nápadů a v rychlém sledu na sebe navazujících pestrých čísel. Akrobati vystupovali na zavěšených šálách, žongléři s často neobvyklými artefakty, k vidění byla manipulace s klobouky nebo efektní jízda na jednokolkách. Přestože kapacita haly rozhodně nestačila, kde jinde takovou performance předvést než v budově s „hudebním“ názvem LEGATO a městskou částí, která má ulice pojmenované po skladatelích a dirigentech…

S Legatem kolem světa

19. ročník cestovatelských besed přinesl pohledy na Havaj, do Peru, na Nový Zéland a do Albánie. Objevem pro mě a možná i pro posluchače byl Nový Zéland pohledem lužáneckého kolegy Pepy Moravce, který tam strávil tzv. working holiday. Možnosti „přežití“ a také cestování po této nádherné zemi jsou téměř nekonečné a skutečně mnoho Čechů v zemi „Pána prstenů“ zůstává natrvalo.

Autor: Konrad Heczko

Na jeden den truhlářem, malířem nebo instalatérem

Přejete si, aby se vaše dítě vydalo tímto směrem a mělo jistotu uplatnění? Zajímáte se o náplň práce řemeslných oborů, jako je truhlář, podlahář, zedník, malíř, lakýrník, elektrikář nebo třeba instalatér? Nebo si chcete jen něco vyrobit? Lužánecké pracoviště Legato připravilo ve spolupráci s odborníky ze Střední školy polytechnické Brno, Jílová vzdělávací den „Umět víc“, kde bylo možné se hravou cestou seznámit právě s těmito obory.

 

 

Nový lužánecký kurz je splněný sen pro malé i velké kutily

Vybavená dílna, práce se dřevem pro děti i dospělé a odborné vedení. V kurzu Dřevák.dílna na lužáneckém pracovišti Legato v Kohoutovicích si v dubnu a květnu vyrobíte velikonoční dekorace, foto puzzle nebo fešného motýlka na krk.

Manuální práce s přírodními materiály je skvělý relax a také zábava, u které se děti i dospělí naučí nové dovednosti. Vlastní výrobek je pak největší odměna pro každého. Málokdo však má k dispozici dílnu s potřebným nářadím. Proto vznikl v Legatu nový kroužek, kde si úplní začátečníci vyzkouší práci se dřevem. „Zaměříme se na základy měření, řezání, pilování a vrtání. Vše si na místě ukážeme a vysvětlíme,“ popsala náplň kurzu jeho vedoucí a pedagožka volného času Tereza Hrdličková.

Ve čtyřech lekcích v dubnu a květnu si účastníci starší 12 let vyrobí stojánek na telefon, moderní ozdobu do obleku – dřevěného motýlka na krk, nebo foto puzzle, které mohou věnovat jako dárek. Jednotlivé kurzy jsou maximálně pro osm lidí, své místo si proto rezervujte na luzanky.cz nebo přímo na e-mailu tereza.hrdlickova@luzanky.cz.

10. 4. 17-19 H. VELIKONOČNÍ DEKORACE

24. 4. 17-19 H. FOTO PUZZLE (DÁREK KE DNI MATEK)

6. 5. 17-19 H. STOJÁNEK NA TELEFON

20. 5. 17-19 H. FEŠNÝ MOTÝLEK

 

 

Autorka: Kristýna Kolibová

Co nového u filmařů?

Kohoutovičtí filmaři připravují řadu akcí pro veřejnost. Po festivalu Jeden svět, kdy nás navštívila řada brněnských škol na filmových projekcích, přichází čas pro soutěž Zlaté slunce 2019. Pro veřejnost jsou připraveny projekce soutěžních filmů tvůrců do 19 let. Všechno začíná v pátek 12. dubna od 17 hodin v černém sále kohoutovického Legata. Další projekce budou následovat v sobotu od 10 hodin. K filmům se vyjádří odborníci z řad filmových profesionálů, kteří usednou v porotě. Ti také mohou poradit mladým tvůrcům jak dál. A vítěz samozřejmě kromě ocenění získá možnost postoupit na celostátní kolo soutěže, které se koná v červnu 2019 v Blansku.

Filmový workshop s jednokolkami Try one

A pro filmařské nadšence vše pokračuje společným workshopem. Pro něj je rezervována neděle a kromě autorů zúčastněných filmů, jsou zváni všichni zájemci o amatérský film do 20 let. Dílna bude pořádána ve spolupráci s kroužkem Try one, kde se učí jízda na jednokolce. Třeba právě zde vznikne váš první záběr na téma „ďábelská jízda“.

Soutěžní projekce jsou přístupné pro všechny zájemce, účast na filmovém workshopu je možná na základě přihlášky. Pro mimo brněnské je připraveno ubytování. Pokud chcete vědět víc, napište své dotazy Mirku Obrátilovi: mirek.lavka@luzanky.cz.

Autor: Mirek Obrátil

Brněnský AntiOskar poosmnácté

Celkem 11 krátkých filmů z celého Česka i Slovenska se opět utkalo o keramické sošky. Jak to dopadlo?

Nejulítlejší film:
Varování
Autor: Václav Wetu Šimek
Společnost: Wetu Video
Stopáž: 1:57
 
Nejlepší umělecký dojem:
Náhoda
Autor: Martin Bohousch Bohadlo
Společnost: Bohousch Production
Stopáž: 7:53
 
Cena diváka:
Žlebská ptačí voliéra
Autor: Drahoš Baránek
Stopáž: 2:25
 
Zvláštní cena poroty:
Dobrá zpráva
Autor: Stanislav Domanský
Společnost: Art Domanský
Stopáž: 2:30
 

Autoři: Konrad Heczko, Mirek Obrátil, Kristýna Kolibová

Fotografie: Archiv SVČ Lužánky

Podobné příspěvky