/

JAK ZKLIDNIT DĚTI? POHÁDKOU A TVOŘENÍM #8

Oblíbený kroužek Kubík pro rodiče s dětmi se z lužáneckého pracoviště Lány přesouvá k vám domů. Každý týden bude mít Petra GoczalováLucka Stará a Monika Hurtová připravenou pohádku a tvoření na vybrané téma pro nejmenší děti ve věku od půl roku do zhruba 3,5 roku.  V osmém díle uvidíte pohádku O holčičce, která nerada uklízela. A pak mamince k svátku vyrobíte květinku z papíru podle video návodu!


Pohádka O holčičce, která nerada uklízela

Milé děti, pohodlně se usaďte a poslechněte si příběh od Petry Goczalové, tentokrát o nezbedné holčičce, které dokonce kvůli nepořádku v pokojíčku utečou hračky. Napraví se holčička a vrátí se jí hračky domů? Dozvíte se z další video pohádky.

Tvoření: Vyrobte mamince k svátku květinku z papíru

Z pohádky už víte, že se holčička napravila, mamince pomáhala a k svátku jí namalovala květinku. A vy můžete svojí mamince taky udělat radost! Jak vyrobit květinku z papíru hravě poradí Lucka Stará v dalším video návodu.

Co budete potřebovat na tvoření?

  • Fixy
  • Nůžky
  • Lepidlo
  • Papírové kapesníky – v balíčku, nebo v krabičce nebo ubrousky – hlavně aby byly několikavrstvé
  • Barevný drátek nebo jakoukoli šňůrku
  • Špejli

Jak na to?

  1. Nejprve si vytvoříte květ z kapesníků. Vybraný papírek si přehněte na půl, pak tuto půlku ještě jednou přeložte na půlku tak, aby vznikl čtverec. Místo, kde jsou všechny sklady dejte směrem dolů a „vrchní“ část obstřihněte do půlkruhu. Vzniklou kulatou část můžete vystřihnout s různými vlnkami, čímž si vytvoříte zajímavější okraj vašich okvětních lístků. Můžete si je i nazdobit fixou – okraje, tečky, čárky, vlnky. Fantazii se meze nekladou.
  2. V dalším kroku rozdělejte vzniklý kruh a přeložte ho jako harmoniku nebo vějíř. Tedy překládejte zhruba dvoucentimetrové pruhy vždy z jedné strany, otočíte na druhou stranu a zase přeložíte. Takhle střídáte, až si přeložíte do proužků celý květ. Poté v půlce převážete drátkem nebo šňůrkou, tak aby vám zůstal delší konec jako stonek.
  3. Nyní si všechny vrstvy kapesníku z obou stran rozdělíte doprostřed k drátku tak, aby květinka krásně rozkvetla a získala tvar.
  4. Už zbývá jen dotvořit stonek! Buď si můžete květinku zavěsit za drátek, či šňůrku jako ozdobu. Nebo můžete tento drátek obmotat kolem špejle, aby se květinka dala zapíchnout třeba do květináče. Stonek si ještě můžete oblepit zeleným krepovým papírem pomocí lepidla.

Neviděli jste předchozí díly s pohádkou a tvořením z Lánů?  Podívejte se na Lužánky Live na I. díl: O Krtečkovi, Myšce a Housence, II. díl: O Krtečkovi, žabce a víle, III. díl: O Koblížkovi, IV. díl: Krtek a vajíčko, V. díl: Broučková pohádka, VI. díl: O perníkové chaloupce a VII. Díl: O zatoulané ovečce

Seriál s pohádkou a tvořením vychází z pravidelného kroužku Kubík z lužáneckého pracoviště Lány, který je určený pro rodiče s nejmenšími dětmi ve věku 0,5 – 3,5 roku. Každá lekce je vždy na určité téma, nejčastěji aktuální roční období, dále také oblíbené hodiny s hasičskou, dopravní, pohádkovou nebo třeba zvířátkovou tematikou. Rodiče s dětmi si na hodinách kroužku užívají pohybové aktivity jako cvičení u říkanek, hry s padákem, cvičení na velkých míčích, opičí dráhu a také Orffovy nástroje. V závěru hodiny slouží pohádka a tvoření ke zklidnění. Děti v kroužku rozvíjí hrubou i jemnou motoriku, komunikační dovednosti, rozumovou i řečovou složku, a v neposlední řadě sociální kontakt s ostatními dětmi a rodiči. Kroužek vedou Lucka Stará, Petra Goczalová a Monika Hurtová.


Autorky videí: lektorky Petra Goczalová a Lucie Stará

Autorka textu: Kristýna Kolibová

Podobné příspěvky