/

JAK ZKLIDNIT DĚTI? POHÁDKOU A TVOŘENÍM #6

Oblíbený kroužek Kubík pro rodiče s dětmi se z lužáneckého pracoviště Lány přesouvá k vám domů. Každý týden bude mít Petra GoczalováLucka Stará a Monika Hurtová připravenou pohádku a tvoření na vybrané téma pro nejmenší děti ve věku od půl roku do zhruba 3,5 roku. V šestém díle uvidíte pohádku O perníkové chaloupce. A pak si podle video návodu vyrobíte čarodějnici z vařečky!


Pohádka O perníkové chaloupce

Milé děti, pohodlně se usaďte a poslechněte si příběh od Petry Goczalové, tentokrát o Jeníčkovi, Mařence a Ježibábě z perníkové chaloupky. Podaří se dětem utéct zlé Ježibábě? Dozvíte se z další video pohádky.

Tvoření: Vyrobte si čarodějnici z vařečky

Z pohádky už víte, že Jeníček s Mařenkou vyzráli nad zlou Ježibábou a šupli ji do pece. Blíží se tradiční pálení čarodějnic, tak si můžete jednu takovou čarodku vyrobit z vařečky a pak s ní lítat po pokojíčku. Jak na to hravě poradí Lucka Stará v dalším video návodu.

Co budete potřebovat na tvoření?

 • Barevné papíry
 • Fixy
 • Nůžky
 • Lepidlo
 • Vařečku
 • Kuchyňský papír/utěrku
 • Provázek

Jak na to?

 1. Nejprve si vytvoříte obličej na vařečce. Můžete použít koupená mrkací očička, nebo si je vyrobit z papíru a nalepit. Oči nalepte spíš doprostřed kulaté části vařečky, protože budete nahoru dávat ještě klobouk.
 2. Potom si na papír namalujete pořádně baňatý nos a pusu třeba s černými zoubky tak velké, aby se vešly na obličejík na vařečce. Vystřihněte a nalepte.
 3. A teď je na řadě klobouk a vlasy. Potřebujete černý papír nebo si klasický bílý vybarvěte černou pastelkou či fixou. Přeložte papír napůl a ustřihněte dvojitý větší trojúhelník, tak aby byly oba trojúhelníky spojené špičkou nahoře. Spodní hrana trojúhelníků by měla být velká tak, aby byl klobouk při nasazení na vařečku po obou stranách aspoň o centimetr větší než vařečka. Vlásky totiž budete vlepovat dovnitř a slepovat klobouk po stranách, ať zachováte vařečku ještě na vaření. Vlásky si vyrobíte z hnědého papíru, nastříháte tenké proužky a ty nalepíte zevnitř klobouku. Můžete vlásky ještě zevnitř přelepit silnějším proužkem papíru, aby nespadly. Trojúhelníky pak slepíte po obou stranách a spodní hranu necháte volnou – tuhle část pak nasadíte na vařečku.
 4. Zbývá už jen vyrobit šaty. Můžete použít látku anebo kuchyňský papír, který si pokreslíte a na vařečku pak přiděláte provázkem.

 

Neviděli jste předchozí díly s pohádkou a tvořením z Lánů?  Podívejte se na Lužánky Live na I. díl: O Krtečkovi, Myšce a Housence, II. díl: O Krtečkovi, žabce a víle, III. díl: O Koblížkovi, IV. díl: Krtek a vajíčko a V. díl: Broučková pohádka.

Seriál s pohádkou a tvořením vychází z pravidelného kroužku Kubík z lužáneckého pracoviště Lány, který je určený pro rodiče s nejmenšími dětmi ve věku 0,5 – 3,5 roku. Každá lekce je vždy na určité téma, nejčastěji aktuální roční období, dále také oblíbené hodiny s hasičskou, dopravní, pohádkovou nebo třeba zvířátkovou tematikou. Rodiče s dětmi si na hodinách kroužku užívají pohybové aktivity jako cvičení u říkanek, hry s padákem, cvičení na velkých míčích, opičí dráhu a také Orffovy nástroje. V závěru hodiny slouží pohádka a tvoření ke zklidnění. Děti v kroužku rozvíjí hrubou i jemnou motoriku, komunikační dovednosti, rozumovou i řečovou složku, a v neposlední řadě sociální kontakt s ostatními dětmi a rodiči. Kroužek vedou Lucka Stará, Petra Goczalová a Monika Hurtová.


Autorky videí: lektorky Petra Goczalová a Lucie Stará

Autorka textu: Kristýna Kolibová

Podobné příspěvky