Kosmetický tip: Šumivé bomby do koupele

Osvědčený recept na šumivé bomby do koupele! Jejich výroba je jednoduchá, děti moc baví a výrobky se dají krásně zařadit do předvánočního tvoření. Navíc suroviny moc nestojí, takže ideální výrobek. Dopřejte sobě i nejmilejším vymazlený relax!


Co budete potřebovat?

Ingredience

 • 2 šálky jedlé sody
 • 1 šálek kyseliny citronové
 • 1 šálek soli (jemně mleté)
 • 1 lžíce oleje lisovaného za studena (mandlový, slunečnicový nebo olivový)
 • voda
 • volitelně: esenciální olej pro dodání vůně – množství je individuální (na objem o celkem čtyřech šálcích surovin je ideální 20-40 kapek), sušené květy (např. okvětní lístky měsíčku a odrhnutá levandule), barvivo (Mica, mletá skořice a kakao)

Náčiní

 • velká mísa
 • lžíce
 • šálek na odměření množství
 • prázdná lahvička se sprejem
 • volitelně: silikonové formy na pečení/led
Jak na to? Smíchejte, navoňte a obarvěte 

Ve velké míse smíchejte sodu, kyselinu citronovou a sůl. Přidejte lžíci oleje a volitelné suroviny. Množství esenciálního oleje závisí na vašich preferencích a také intenzitě vůně. Například citrusy jsou jemnější než máta, skořice apod. Dávkujte tedy tak, aby vám intenzita vůně byla příjemná. Nepřehánějte to. Esenciální oleje jsou koncentrované látky a příliš velké množství by mohlo dráždit kůži. Ideální je použít na čtyři šálky surovin maximálně čtyřicet kapek esenciálního oleje. 

Rozhodnete-li se bomby barvit, je vhodné použít buď kakao nebo koření, nebo speciální pigmenty do přírodní kosmetiky – Mica. Barviva nedávejte nikdy moc, ať nemáte v koupelně spoušť. Na čtyři šálky bohatě stačí okolo půl až jedné lžičky Mica pigmentu. Vše důkladně promíchejte.

Na řadě je voda. Opatrně, ať směs nevyšumí

Lahvičku se sprejem naplňte vodou. Následně postupujte tak, že stříknete vodu do směsi a důkladně promícháte. Voda spouští reakci kyseliny a zásady, tedy směs začne šumět. Nechcete ale, aby směs “vyšuměla” předčasně, proto vždy reakci “udusíte” důkladným promícháním. Následně přidejte opět vodu a opakujte postup. 

Vodu přidávejte, dokud směs nedosáhne konzistence vlhkého písku. Ideální stav je, když je směs lehce vlhká, takže už po zmáčknutí začíná tvořit hrudky, ale ještě se s ní nedá dobře pracovat. Takováto konzistence také na poslech nešumí.

Pokud to s vodou přeženete, což poznáte tak, že směs šumí, zvětšuje svůj objem a jde tvarovat velmi lehce, je potřeba přidat po lžících suroviny v uvedeném poměru. Přidávejte do té doby, než dosáhnete výše uvedené ideální konzistence.

Směs je hotová, jde se tvarovat

Jakmile máte hotovo, můžete tvarovat rukama koule, nebo zvolit snadnější cestu. Doporučuji směs natlačit do silikonových forem. Pak nechejte dobře proschnout do druhého dne. 

Druhý den jsou už tvary suché a pevné. Pokud jste je natlačili do formiček, půjdou dobře vyloupnout. Šumivé bomby házejte do napuštěné vany, ve které už jste je měli, aby nevyšuměly předčasně. Uchovávejte na suchém místě. Vydržet by měly zhruba rok.

Tip: Není sůl, jako sůl

Použít můžete jakoukoli sůl, která je jemně mletá. Klidně to může být obyčejná kuchyňská sůl, ale já přidávám ráda Epsomskou sůl, která je bohatá na hořčík a síran. Regeneruje namožené svaly, vazy a pomáhá proti otokům.

Tip: Kam pro suroviny

Všechny suroviny včetně forem a Mica pigmentů koupíte na ekokoza.cz nebo jiném e-shopu zaměřeném na kosmetické suroviny. Pokud se vám nechce objednávat, mají kilová balení kyseliny i sody v drogeriích. Například Rossmannn a DM mají nově celou řadu těchto základních surovin. Po sto gramech prodává také Lidl, což je ideální pro tvoření doma, kde nepotřebujete tolik surovin. 

Krásné silikonové formy prodávají v Brně, například ve výtvarných potřebách GabArt na Lidické. Najdete je ale i v každých domácích potřebách. Co se týká barviva, koření má doma asi každý. Horší je to s Micou, kterou jsem zatím viděla jen na e-shopech. Do bomb vám ji ale doporučuji, děti jsou z toho nadšené. Mají perleť i třpytky a právě třpytky vypadají v bombách úžasně!

Zajímají vás recepty na kosmetiku z přírodních ingrediencí, kterou si zvládnete vyrobit sami doma? Podívejte se na annapotuckova.cz a dozvíte se vše ze světa přírodní kosmetiky. Anebo se stavte u Aničky v kanceláři na Solniční a kupte si její Kosmetickou kuchařku.


Autorka: Anna Königová z Rukodělného atelieru na Solniční
Fotografie: Anna Königová, Creative Commons

 

Podobné příspěvky