Jak zařídit vašemu dítěti nezapomenutelné prázdniny? Nechte si poradit od zkušených táborníků

Přejete si, aby vaše dítě vzpomínalo na prázdniny s úsměvem na tváři? Aby se hned po návratu z tábora těšilo, jak bude zase za rok dovádět s kamarády pod stanem? Abyste nemuseli na dálku řešit slzy po telefonu? Přinášíme vám důležité rady a tipy, jak zvolit ten pravý tábor pro vaši dceru nebo syna, aby prázdniny nejen přežívali, ale opravdu užívali!


1) Příměstský nebo pobytový tábor, jste na vážkách?

Nejprve se musíte rozhodnout, jestli pošlete dítě na tábor mimo domov, nebo vyberete z nabídky příměstských táborů. Ať už zvolíte první nebo druhou variantu, můžete si být jisti, že o vaše dítě bude v SVČ Lužánky dobře postaráno a užije si spoustu legrace s vrstevníky. Pobytové tábory ale nabízí několik bonusů. Vaše dítěte se víc osamostatní, bude řešit situace, se kterými se ve městě nemá šanci potkat, zažije jedinečná dobrodružství v přírodě, pozná nové kamarády a možná i první lásku. A to za to přece stojí!

2) Zvolte správné načasování

Vy jste se už rozhodli, že je pobytový tábor správná volba, ale co vaše dítko, je připravené? Není moc brzy nebo moc pozdě zařídit vašemu potomkovi týden pod stanem? Zkuste si náš krátký test. Pokud na většinu otázek odpovíte kladně, věřte, že vaše dítě bude z pobytového tábora nadšené.

 

 

 

  • přespává občas u kamarádů nebo příbuzných? 
  • byl/a už někdy na kratší, třeba víkendové akci? 
  • spí v noci dobře?   
  • cítí se dobře mezi vrstevníky?   
  • skamarádí se snadno? 
  • dává najevo svoje pocity přiměřeným způsobem?   
  • reaguje přiměřeně na požadavky osob, které jsou mu nadřízené? 
  • když něco potřebuje, umí si říct?   
  • umí se postarat o své věci (oblečení, pomůcky) a vyznat se v nich?
  • zvládá sebeobsluhu? (hygiena, stravování, úklid)
  • zkouší rád/a nové věci?  
  • je ochoten/a pomáhat s přiměřenými činnostmi v domácnosti?
3) Eliminujte nepříjemná překvapení 

Na prvním místě je informovanost. Nejen ta vaše, abyste věděli, kde a s kým bude váš syn či dcera trávit čas. Důležité je také, aby vedoucí znali neduhy vašeho dítěte a dokázali se na ně připravit, případně přizvali i asistenta. Mezi obtíže patří fyzické zdraví dítěte a také různé strachy, poruchy chování, hyperaktivita, autismus a další. Naším cílem je zajistit pohodový průběh tábora pro všechny děti, proto pravdivě a co nejpodrobněji vyplňte zdravotní dotazník, který je součástí přihlášky. Není třeba se bát, ani stydět.

4) Naslouchejte svému dítěti, nevybírejte jen podle termínu

Je váš syn či dcera nejšťastnější, když může sportovat, nebo raději kutí a tvoří? Užívá si společnosti vrstevníků, anebo je spíš introvertnější a potřebuje individuální přístup? Dovede si představit týden v přírodě pod stanem? Chce si s sebou vzít kamaráda nebo kamarádku? Při výběru tábora je důležité dbát na povahu a přání vašich ratolestí. Na tábor přece jen vyráží vaše dítě a ne vy, tak mu umožněte, ať se na volbě tábora podílí.

5) Zjistěte si o táboře co nejvíc a nepodceňte výbavu

Pokud jste už zvolili tábor, který je ušitý vašemu dítěti na míru, zjistěte si co nejvíc informací. Prověřte odbornost a důvěryhodnost organizátorů, seznamte se s programem tábora, tématem celotáborové hry a také s prostředím a podmínkami, kde bude vaše dítě trávit prázdniny. Podle toho pak nabalíte vhodné oblečení a další nezbytnou výbavu. Většinu informací najdete na webových stránkách daného tábora, případně se informujete u organizátorů.

6) Digitální půst prospěje celé rodině

V dnešní uspěchané době plné chytrých telefonů a počítačů může být pro vaše dítě prospěšný digitální půst, stejně jako pro rodiče zvyklé mít nad dítětem neustálý dohled. Pokud tedy na táboře není dovolená elektronika, je lepší mobil i tablet nechat doma. Aspoň pak nebudete muset řešit případnou ztrátu nebo rozbití. A jak zůstat v kontaktu s dítětem? Pište dopisy! Na pobytových táborech Střediska volného času Lužánky rodiče stále ve vysoké míře udržují komunikaci s dětmi prostřednictvím dopisů. “Je překvapivé, že poměrně mnoho rodičů (37 %) stále preferuje komunikaci s dítětem prostřednictvím dopisů. I když se v dnešní době psaní dopisů může zdát jako přežitek, tak SMSka se prostě ve stanu pověsit nedá,“ popisuje Milena Bogdálková ze SVČ Lužánky, která anketu mezi rodiči a dětmi provedla.


Autorky: Kristýna Kolibová, Anna Petrželková

Foto: Archiv SVČ Lužánky

Podobné příspěvky