Letní tvoření: Vyrobte si originální plátěnku

Plátěná taška je nedílnou součástí každé domácnosti. Hodí se na nečekaný nákup, svačiny na výlet nebo na tělocvik do školy. A co teprve, když se můžete pyšnit jedinečnou a originální taškou, kterou nikdo jiný nemá! Určitě bude mít úspěch všude, kam s ní vyrazíte. Vyhrňte rukávy, popřemýšlejte nad originálním designem a pusťte se do toho!


Co budete potřebovat?
 • plátěnou tašku
 • barvu na textil – při výběru dávejte pozor, zda je barva určena na tmavý či světlý textil a jak se fixuje
 • kousek molitanu, třeba z houbičky na nádobí
 • podklad pro razítko, ideálně dřevěnou destičku, případně karton
 • moosgummi
 • noviny
 • nůžky, tužku, papír a svatou trpělivost :-)
Moosgummi, co to vlastně je?

Jde o pěnovou gumu nebo-li pěnovku. Prodává se v různých tloušťkách, nejčastěji o rozměru A4. Moosgummi je skvělým materiálem, lze jej stříhat, tvarovat, dokonce i sešívat. Krásně se přizpůsobí a svou jemnou strukturou se skvěle hodí na naše razítka. Doporučuji pořídit samolepící moosgummi. Nebudete tak k lepení potřebovat zvlášť lepidlo a navíc si na papír, který chrání lepící stranu, můžete vzor pohodlně nakreslit.

Jak na to? Postup od návrhu po realizaci
 1. Nejprve si vytvořte návrh obrázku, který chceme přenést na razítko. Myslete na to, že výsledný obrázek musí být složený z ploch, ne linek, protože ty nevystřihneme. Nejlepší je volit geometrické či květinové vzory, kouzelná bývají také zvířatka. Je dobré promyslet, zda má razítko na sebe navazovat a tvořit dohromady vzor, nebo jestli to bude už kompletní hotový obrázek.
 2. Návrh si přeneste na moosgummi a pečlivě vystřihněte. Vystřihnutý motiv nalepte na dřevěnou destičku. Buď tavnou pistolí, nebo využijte samolepící moosgummi, které je rychlejší, přesnější a pohodlnější variantou. 
 3. Do tašky vložte noviny po celé ploše, abyste zabránili případnému prosáknutí barvy na druhou stranu. Molitanovou houbičkou můžete začít ťupat barvu na razítko. Nanesete rovnoměrnou vrstvu, pokryté musí být celé razítko. Dávejte pozor, abyste někde nenechali příliš velké množství barvy. Je potřeba dbát na to, abyste si nezašpinili dřevěnou destičku, na které je razítko nalepené, aby se nechtěně neobtiskla. A už jen stačí raznici otočit a natisknout na tašku. 
 4. Vzor můžete opakovat pravidelně nebo náhodně po celé tašce. Dopředu si dobře promyslete kompozici. Barvu nechejte zaschnout a podle návodu zafixujte. Některé stačí jen nechat zaschnout, jiné je potřeba zažehlit. Tuto informaci vždy najdete na obalu barvy. Z tašky vytáhněte noviny a máte hotovo. Můžete s ní vyrazit do světa! 

 

Tip: Kam pro materiál?

Určitě najdete spoustu e-shopů, kde se dá materiál pořídit. Nejraději chodím do kamenné prodejny GabArt na Lidické, kde si můžu vybrat z více barev tašek, jestli má mít dlouhé či krátké ucho. Dokonce mají v nabídce i vaky, pouzdra nebo trička. Zároveň tam seženete i samolepící moosgummi. 

 


Autorka textu i fotografií: Eliška Kmeťová z Rukodělného ateliéru na Lidické/Solniční

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *