/

ROZHOVOR: V Lužánkách se pomáhá přes umění ukrajinským maminkám

Ženy ženám. I tak by se dal shrnout nápad, který se zrodil v lužáneckém kurzu Art class, konkrétně u Gillian Agnew ze Skotska. Tamní účastnice a lektorky vystavují svá umělecká díla, která nabízí k prodeji společně s fotografiemi v tiché aukci. Výtěžek poputuje na podporu rodin prchajících před válkou na Ukrajině, a to přes brněnský ženský vzdělávací spolek Vesna. Zájemci se mohou zapojit až do 28. dubna v lužáneckém pracovišti Lidická. Díky štědrosti všech našich umělců nabízíme přes šedesát obrazů vytvořených různými technikami,” upřesnila iniciátorka aukce Agnew, která v Brně žije už deset let. Proč zvolila zrovna tichou aukci a který obraz pro ni má speciální význam? Ptali jsme se.


Proč jste se rozhodla pomáhat ukrajinským maminkám přes vaše obrazy, co byl ten hlavní impuls?

Myslím, že stejně jako většina lidí, jsem se zhrozila, když jsem viděla, co se děje na Ukrajině. Znám taky dvě ukrajinské ženy, které žijí v Brně. A nedovedu si představit, co prožívají, když se musí obávat o své rodiny, které zůstaly v jejich domovině. Chtěla jsem nějak pomoct.

Zvolila jste takzvanou „tichou aukci“. Jak vás to napadlo, inspirovala jste se někde?

Nejsem si jistá, odkud se vzala ta myšlenka. Pouze jsem zkoušela přijít na to, jak prodat obrazy, aby se získaly peníze na charitu a zapojila se i veřejnost.

Můžete vysvětlit, jak taková tichá aukce probíhá a v čem jsou její výhody?

Říkala jsem si, že tradiční aukce by nebyla vhodná. Zatímco u tiché aukce (aukce obálkovou metodou) nikdo nezná výši konkrétní nabídky. Lidé tak mohou nabídnout cenu podle svého uvážení a bez studu. A dalším vhodným aspektem je, že aukce probíhá téměř měsíc. Lidé si nemusí naplánovat pevný termín a aukce se může zúčastnit více lidí.

Tichá aukce je takové tajné nabídkové řízení bez vyvolávání cen. Lidé mohou nabídnout tolik, kolik si myslí, že pro ně má umělecké dílo hodnotu, a kolik si mohou dovolit zaplatit. Lidé přijdou do galerie v Lužánkách, prohlédnou si umělecká díla a když narazí na něco, co se jim líbí, mohou dát svou nabídku kupní ceny na list papíru a vhodit ji do zapečetěné schránky. Pokud chtějí, mohou takhle nacenit víc obrazů. Na konci výstavy se nabídky vyhodnotí u každého obrazu a ten kdo dal nejvyšší částku, se stane pyšným majitelem uměleckého díla.

Říkala jsem si, že aukce takzvanou obálkovou metodou bude dobrá příležitost pro Brňany, aby si koupili originální umění, které nebude mít nikdo jiný.

Není tedy stanovená žádná cena a lidé si mohou koupit obrazy za jakoukoli částku, ale vyhrává navrhovatel nebo navrhovatelka nejvyšší částky?

Ano, když jsem to plánovala, myslela jsem na lidi, kteří jdou do obchodů a kupují masově tištěné plakáty nebo reprodukce obrazů. A říkala jsem si, že aukce obálkovou metodou bude dobrá příležitost pro Brňany, aby si koupili unikátní umělecká díla, která nebude mít nikdo jiný, a zároveň podpoří Vesnu a jejich práci pro ukrajinské uprchlíky.

Jaké obrazy si mohou zájemci koupit? Popište prosím, kdo a co je vyobrazený, jakou jste využila techniku a jak dlouho vznikaly? 

Díky štědrosti všech našich umělců máme přes šedesát obrazů vytvořených různými technikami. Například obrazy vytvořené vodou ředitelnými barvami, olejovými barvami, obrazy vytvořené reliefovými přetisky, leptáním, k vidění a koupi jsou také fotografická díla. Různí umělci a různé techniky mají různou časovou náročnost při vytváření uměleckého díla. Může to být několik dnů nebo několik měsíců v závislosti na obrazu a technice. Jsem si jistá, že si na výstavě vybere každý.

Který obraz a proč pro vás má „největší hodnotu“? A teď nemám na mysli jen finanční. 

Já mám opravdu ráda grafický styl linovými/reliéfovými přetisky a jsem velkým fandou majáků. Proto se mi líbí reliéfový motiv majáku vytvořený Innou Bell. Inna je také z Ukrajiny a má tam stále rodinu, takže o to víc pro mne její dílo znamená.

Chtěli jsme podpořit spíš menší a místní organizaci. Proto jsme se spojili s týmem na brněnském výstavišti, kde nám doporučili právě Vesnu

Výtěžek poputuje na spolek Vesna – ten jste vybírala vy, nebo lektorky ze SVČ Lužánky? Pokud vy, proč jste zvolila zrovna tento spolek?

V úterní skupině „Art Class“ jsme si říkali, že velké a známé organizace už získaly finanční podporu ve sbírkách. Chtěli jsme podpořit spíš menší a místní organizaci. Proto jsme se spojili s týmem na brněnském výstavišti, kde nám doporučili právě Vesnu. Také si myslím, že je hezké, že všichni vystavující umělci jsou ženy, které pomáhají získat peníze na charitu, která pomáhá ženám v nouzi.

Jakou částku byste si přála, aby byla vybrána pro ukrajinské maminky?

Při organizování aukce jsme si nestanovili žádný finanční cíl. Jsme malá skupina, která dělá, co může, aby pomohla Vesně. Celková částka vygenerovaná aukcí bude závislá na štědrosti návštěvníků. Je zřejmé, že čím víc bude návštěvníků aukce, tím víc peněz se získá.

Pokud se ale objeví jiné nápady jak pomáhat, budu šťastná, když se budu moct zapojit.

Plánujete další podobné aktivity na podporu ukrajinských rodin?

Momentálně se koncentruji na tuto aukci tichou. Pokud se ale objeví jiné nápady jak pomáhat, budu šťastná, když se budu moct zapojit.

Rozhovor byl přeložen z anglického jazyka.


Autorka: Kristýna Kolibová

Fotografie: Andrea Herzanen

Podobné příspěvky