Letos letí lužánecké léto

Letní prázdniny jsou jako stav beztíže – bez úkolů a písemek. Ale jak si užít tolik volného času smysluplně a zábavně? Ve Středisku volného času Lužánky je připraveno přes dvě stě pobytových a příměstských táborů se spoustou novinek. Přihlašování je v plném proudu a místa na oblíbených táborech mizí rychle.


Zájem o příměstské a pobytové tábory o letních prázdninách se v Brně rok od roku zvyšuje, proto letos SVČ Lužánky opět zpestřilo nabídku. Rodiče mohou vybírat podle termínu, aktivit nebo tématu tábora. Na své si přijdou divadelníci, kutilové, také sportovci, hudebníci, výletníci nebo parádnice. O velkých prázdninách se budou poznávat zvířata, rostliny a moderní technika, třeba programování robotů nebo létání s drony. Hitem jsou každoročně tábory Lanového centra Proud nebo Cirkusu Legrando, kde děti zkouší artistické dovednosti v cirkusovém šapitó.

Oblíbené jsou taky klasické tábory pod stanem nebo v chatkách, kterým vévodí atraktivní témata jako Harry Potter, piráti nebo seriál Futurama. Novinkou je v lužánecké nabídce tábořiště na Vysočině poblíž zříceniny hradu Mitrov.

Děti si na našem sportovním táboře vyzkouší lakros, slézt skálu nebo netradiční historické disciplíny jako hod dřevěným oštěpem,“ popsal jeden z pobytových táborů v chatkách na Vysočině organizátor a pedagog volného času Libor Pokorný.

 

Jak vybrat ten správný tábor pro dítě?

Existuje nespočet možností, jak zabavit ratolest o letních prázdninách v Brně i okolí. Ale jak zařídit dětem prázdniny, na které budou rádi vzpomínat? Rodiče by měli dbát na pár jednoduchých pravidel. Nevybírat jen podle termínu, ale hlavně podle zájmu dítěte. Důležitá je informovanost rodičů i vedoucích tábora. Rodiče by měli zejména pečlivě vyplnit zdravotní dotazníky, aby se vedoucí mohli řádně připravit na děti se zdravotními obtížemi nebo se specifickými potřebami. Je možné také zajistit asistenta. Velmi proto záleží na odbornosti a důvěryhodnosti organizátorů.

„Vedoucí letního tábora u nás musí doložit výpis z rejstříku trestů, potvrzení od lékaře, že může pracovat s dětmi a mládeží, a doklad o pedagogickém vzdělání v minimálním rozsahu čtyřicetihodinového kurzu,“ okomentovala výběr vedoucích a jejich kvalifikaci pedagogická zástupkyně ředitele Střediska volného času Lužánky v Brně Petra Rychecká.

I když se může zdát, že je léto ještě daleko, mnoho táborů SVČ Lužánky je už obsazených. Proto by rodiče neměli otálet a co nejdřív vybrat nezapomenutelné dobrodružství pro své děti na www.luzanky.cz.


Autorka: Kristýna Kolibová

Fotografie: Archiv SVČ Lužánky 

Podobné příspěvky