Seznamte se s: Milanem Mikinem Appelem

Na Den dětí jsme vám přinesli exkluzivní rozhovor s Milanem Mikinem Appelem, dlouholetým ředitelem Lužánek. Pokud by vás zajímalo, jaké činnosti má Mikin v Lužánkách na starosti a jaký je jeho metodický přístup při práci s dětmi, přečtěte si jeho osobní medailonek.

Mikin a Lužánky
Mikinův ideál toho, jak by měl turistický oddíl vypadat, je velká venkovská rodina
Mikinův ideál toho, jak by měl turistický oddíl vypadat, je velká venkovská rodina

Jak jste se mohli dočíst v rozhovoru, Mikin začínal rovnou na pozici ředitele a Lužánky vede více jak polovinu doby, po kterou existují. Přestože náplň ředitele je velmi pestrá, jedná se také o velkou zodpovědnost. Mikin však Lužánky vnímá především jako „laboratoř nových věcí a myšlenek.“

Mikin, odchovaný skautským oddílem, má však také bohaté zkušenosti s vedením turistického oddílu, který založil před více jak čtyřiceti lety. Přestože jej už dnes nevede a předal jej před pár lety svým odchovancům, stále se v turistickém oddíle aktivně angažuje, jezdí na výpravy, akce a tábory a pomáhá s jejich organizací. Pokračuje tak ve své zálibě, kterou má již od dětství.

Metodický přísup

Mikinův ideál toho, jak by měl turistický oddíl vypadat, je velká venkovská rodina. Ve vesnických rodinách spolu kdysi různě staré děti vyrůstaly, hrály si, starší se staraly o ty mladší, zodpovídaly za ně a předávaly jim zkušenosti. V oddíle je to podobně. Starší a zkušenější děti učí mladší a méně zkušené tábornickým dovednostem, učí je skromnosti a velkorysosti, spolupráci. Vlastně je učí žít, protože všechny nové dovednosti a vlastnosti, které si děti odnesou, jsou pro život velmi důležité. A to je také základní, podle Mikina nesmrtelná, myšlenka, na které oddíl stojí.

Proč do turistického oddílu k Mikinovi?

Protože dítě se naučí žít a přijímat život takový, jaký je. Naučí se vzorce chování, které odkouká od starších, naučí se spolupracovat, přijímat vítězství i prohru. To, že děti zažijí spoustu dobrodružství a neuvěřitelných zážitků, je samozřejmě také součást oddílového života. Tím nejdůležitějším ale je, že děti jsou díky turistickému oddílu připraveny na život.

A něco navíc…

Mikinovou životní cestou je hledání: „Úplně nejzákladnější věc totiž je, že člověk není nikdy hotový. Když přestaneš hledat, tak přichází smrt. Když přestaneš hledat, tak už nic nepřinášíš, tak umíráš, i když žiješ.“ Na myšlence neustálého hledání se snaží stavět jak samotné „trvale učící se“ Lužánky a turistický oddíl, tak celý svůj život. Kromě hledání pokladů, geocachingu, rád objevuje nové země, učí se novým věcem a všude kolem sebe hledá inspiraci.

Více informací o Mikinovi se dočtete v rozhovoru Většinu času si hraju nebo se učím, byť se tomu říká práce Káji Svobodové z 1. 6. 2016.


Text: Anna Petrželková; Fotografie: Archiv Milana Appela

Kontakt:  Milan Mikin Appel, mikin@luzanky.cz, tel. 602 826 473

Podobné příspěvky