S pracovištěm Lata můžete pečovat o koně nebo si vyzkoušet základy jezdectví

Pokud milujete koně, máme pro vás dobrou zprávu. Lužánecké pracoviště Lata nabízí v následujícím školním roce kroužky Kamarád kůň a Víkendy u koní, na kterých si malí i velcí milovníci těchto ušlechtilých zvířat vyzkouší, jak o ně pečovat i jak na nich jezdit.

Péči o koně si děti od 9 do 14 let mohou vyzkoušet v kroužku Kamarád kůň, který se v následujících školním roce bude konat každou středu od 14:30 do 16:30. Kroužek vede zkušená lektorka Veronika Piková: „Děti seznámím s tím, jak koně žijí, co vše potřebují a jak o ně pečovat. Vyzkouší si především čištění, krmení, napájení i drobné manuální práce jako zametání, vyklízení boxů nebo úklid kolem stájí. Zároveň se také dozví informace z anatomie koně, seznámí se s různými pomůckami – ty si mohou osahat, vyzkoušet a lépe poznají jejich funkci a účel. Pro děti máme vždy připravené také pohybové a vědomostní hry.“

Pro ty, kdo by si kromě péče o koně rádi vyzkoušeli také základy jezdectví, pořádá pracoviště Lata víkendové kurzy, které zahrnují vždy jeden víkend v měsíci. Malí nadšenci vyráží do jezdecké školy od září do května a přespávají v Jurtě, která je postavená přímo v jezdeckém areálu. Každé dítě tak za víkend stráví v sedle tři hodiny a ježdění je pokaždé určitým způsobem jiné.

„Očekáváme od dětí naprostou disciplínu, co se týče pohybu u koní. Kůň je velké, silné zvíře a pro lidi, kteří nevědí, jak s koněm zacházet a jak se může zachovat, může být velmi nebezpečné. Na malé jezdce však čekají takoví koníci, kteří jsou skvělí, trpěliví a vhodní pro začátečníky. Pro děti máme připravené i menší deníčky s úkoly na celý víkend a drobné výtvarničení, při kterém si mohou něco vyrobit a odvést s sebou jako malou vzpomínku na koně,“ popisuje Veronika Piková.

koně 2 koně

Víkendy u koní i kroužek Kamarád kůň pořádá lužánecké pracoviště Lata ve spolupráci s Dětskou jezdeckou školou v Řícmanicích. Více informací se dozvíte na www.lata.luzanky.cz.


Text: Anna Petrželková, Veronika  Piková

Fotografie:  Veronika  Piková

Podobné příspěvky