Na zelený čtvrtek si vychutnejte špenát s jarními bylinkami
Mladé kopřivy nebo medvědí česnek jsme zvyklí používat v kuchyni poměrně často, ale víte, že výborně chutná také bršlice kozí noha nebo popenec? Tyto rostlinky, které jsou pro zahrádkáře plevelem, mají opravdu skvělé aroma a také spoustu vitamínů a minerálních látek. Špenát na zelený čtvrtek můžete vyšperkovat také mladými lístky smetánky lékařské nebo řebříčku. A jak na to?
Medvědí česnek
V ideálním případě prozkoumejte zákoutí vlastní zahrady, kde se vždycky nějaké bylinkové poklady najdou. Anebo vyrazte do přírody, daleko od automobilového provozu a od notoricky známých cest, kde chodí hodně lidí, často i s pejsky.
Nejbohatší bývají příkopy, tam často roste bršlice a kopřiva, prosluněné meze, kde roste popenec a řebříček. Smetánku a sedmikrásky nasbírejte
Řebříček
na louce a medvědí česnek si buď kupte, nebo zkuste štěstí v lese. Z rostlinek, které mají květy, můžete použít listy i květy. Jen u smetánky květy raději ne, jsou dost hořké.
U všech rostlinek, které nasbíráte, odstraňte stonky, protože se většinou nerozmixují. Před použitím je propláchněte v cedníku vodou.
Co budete potřebovat?
2 balíčky mraženého listového špenátu (2 x 400 g)
2 hrsti bylinkových lístků a květů, poměrově nejvíce kopřiv a bršlice,
Bršlice
ostatní bylinky v menším množství, dodají špenátu aroma a pikantnější chuť
1 cibule
lžíce oleje
3 stroužky česneku (v případě, že nemáme česnek medvědí)
sůl
plátek másla a rovná lžíce hladké mouky na jíšku
Jak na to?
Špenát rozmrazte a slijte z něj přebytečnou vodu.
Jitrocel
Na oleji osmahněte jemně nakrájenou cibuli. Přidejte špenát, česnek, nasekané bylinky, osolte a vše společně pět minut poduste.
Připravte si jíšku. Pak ji vložte do špenátu, promíchejte a nechejte minutku probublat.
Poté směs promixujte.
Podávejte s vejcem nebo s masem a s bramborami.
Tip: Tento špenát se výborně hodí také jako náplň do sýrových palačinek a do slaného závinu z listového těsta.
Autorka textu i fotografií: Jolana Breitenbacherová
Chtěli byste si vyrobit něco do bytu či domu nebo potěšit děti originální stavebnicí? Ale chybí vám dílna, nářadí nebo zkušenosti? V Lužáneckém LUSKu na Lidické všechno máme! Vybavení pro začátečníky i pokročilé a lektora Jana Oprchala, který si pro vás připravil jednou měsíčně tematické tvoření. Workshopy jsou i pro kutily a kutilky, kteří si chtějí svoji dílnu vybavit a rádi by si nejprve nářadí vyzkoušeli. Stačí se přihlásit a užít si v centru Brna soboty s vůní dřeva.
Středisko volného času Lužánky nabízí mnoho aktivit pro širokou veřejnost a snaží se mít otevřené dveře pro všechny věkové kategorie. V letošním školním roce se pro děti, dospělé i seniorách v Lužánkách otevřely kroužky a kurzy nejrůznějšího zaměření – od hudebních, pohybových a divadelních, po kurzy pro rodiče s dětmi.
Pět dnů usilovně sekali děti nad 14 let a dospělí do pískovcových soch. A jaký je výsledek? Přijďte se pokochat do kouzelné zahrádky francouzské restaurace L´EAU VIVE pod Petrovem – vstup kovovou brankou z uličky Václava Havla. Výstavu soch z pískovce, která vznikla pod…
Dobrovolničí v lužáneckém pracovišti Louka a zároveň studuje online na dálku na ukrajinské vysoké škole angličtinu, němčinu a literaturu pro pedagogy. Dvacetiletá Ukrajinka Olesia Linchenko pochází z donětské oblasti, odkud musela podruhé odejít před válkou. Tentokrát až do Česka, kde ji zaujal právě program pro dobrovolníky v Lužánkách. Jak se cítí v Brně, jak se jí daří skloubit online studium s pozicí dobrovolnice a jak slaví Vánoce na Ukrajině? Rozpovídala se na Lužánky Live.
Navzdory zatažené obloze si 25. září vernisáž přišlo užít mnoho rodičů s dětmi nejrůznějšího věku. Výstava Žabovřesky tajuplné vznikla v rámci projektu Brno – město, kde žijeme a obrázky žabovřeských historických budov vytvořily děti základních škol. A byly to opět děti, které napsaly dopis paní starostce o tom, jak by si přály, aby Žabovřesky vypadaly.
Rodiny s dětmi se při hraní venkovního minigolfu v Bílovicích nad Svitavou zároveň vydají po stopách Lišky Bystroušky z proslulé bajky od Rudolfa Těsnohlídka. Nově zrekonstruovaný areál Minigolf Liška láká sportovní nadšence také na bosonohou stezku, outdorové hry a v plánu je i lukostřelba. Minigolf vznikl díky spolupráci lužáneckého pracoviště Liška s obcí Bílovice nad Svitavou. Rezervace na minigolf.liska.cz.