Do kroužku se můžete přihlásit i na poslední chvíli

Volný čas je významnou součástí našeho života a děti v České republice to ví již od útlého dětství. Není neobvyklé, že s novým školním rokem navštěvují kroužky různého zaměření i několikrát týdně. V některých volnočasových organizacích se stále najdou volná místa a děti se tak mohou přihlásit také v průběhu října.

Kroužky jakéhokoliv druhu jsou velmi důležité pro formování osobnosti dítěte. „Prevence sociálně patologických jevů je v České republice realizovaná typicky právě formou volnočasových aktivit. Cílem preventivních aktivit je rozvoj pozitivního sociálního chování, motivace ke zdravému životnímu stylu a posilování ochranných faktorů osobnosti. Mezi ochranné faktory patří například sebehodnocení, sebeovládání, zvládání zátěže, asertivní jednání, ale i respektování druhých,“ popisuje benefity kroužků docentka Dana Knotová z Filozofické fakulty v Brně.

Například nejstarší a největší organizace nabízející volnočasové aktivity pro děti i dospělé Středisko volného času Lužánky v Brně otevírá některé kroužky až od října, zájemci na poslední chvíli se tak nemusí bát, že přijdou o začátek. „V Lužánkách stále máme kroužky, které čekají na malé zájemce. Pokud se děti chtějí stát badatelem a vědcem, mohou zkusit kroužek Malých badatelů, triky s yoyem se naučí v kroužku Yoyo, novinářem se stanou v Novinářském kroužku a záchranářem třeba v kroužku Malých záchranářů – to vše si mohou zkusit na našem největším pracovišti Lidická ve středu Brna,“ popisuje nabídku Anna Petrželková ze SVČ Lužánky.

Středisko volného času Lužánky se však nachází také na dalších deseti místech v Brně a okolí, malí i velcí zájemci si tak mohou kroužek vybrat nejen podle zaměření, ale také podle dostupnosti od svého bydliště. Například pracoviště SVČ Lužánky – Lyska v Novém Lískovci si na nový školní rok připravilo zajímavé výtvarné kroužky pod vedením zkušené lektorky, která se nebojí tvoření z neobvyklých materiálů: výtvarný kroužek zaměřený na tvorbu omalovánek a mandal s názvem Mandalohraní a výrobu osobitých alb v atraktivním Scrapbookovém ateliéru.

Lužánecké pracoviště Liška v Bílovicích nad Svitavou zase od října láká malé i velké tanečníky (4-8, 9-15 let) na kroužek Irských tanců, jehož lektorka Blanka Hanzalová o svých lekcích s nadšením říká: „Zažijete se mnou hodně radosti z pohybu, tanec na krásnou irskou hudbu a ujistíte se, že tančit může opravdu každý.” Pracoviště Louka na Vinohradech, které se zaměřuje na netradiční sportovní aktivity má stále volná místa ve sportovních kroužcích a pracoviště Labyrint v Bohunicích zaměřené na dramatickou výchovu zase ve svých divadelních souborech a přípravkách.

Kromě klasických pravidelných kroužků jako jsou například keramické a výtvarné dílny, kurzy šití či malby na hedvábí, šachový kroužek, jóga nebo nejrůznější cvičení a kurzy pro nastávající maminky, nabízí SVČ Lužánky také netradiční kroužky, jednorázové víkendové kurzy, otevřené víkendové ateliéry a dílny, tábory pro rodiče s dětmi či aktivity pro celou rodinu. V letošním školním roce nabízí SVČ Lužánky více jak 600 kroužků.


Text: Anna Petrželková

Fotografie: Archiv SVČ Lužánky

Podobné příspěvky