Co je nového na pracovišti Legato?

Do nového roku jsme se vydali tou rychlejší nohou vpřed, jak doporučuje oblíbená chůva a přítelkyně dětí Mary Poppins. Kroužky běží naplno, stejně jako kluby pro děti i mládež, rodiče s dětmi, další různá cvičení a kurzy. Na rok 2018 také připravujeme zajímavé kulturní akce. 

Studenti zajdou na rande s historií

Pro velký úspěch v loňském roce opakujeme týden výukových programů, který proběhne od 19. do 22. února. Vloni jsme školám nabízeli programy na téma Brno – město, ve kterém žijeme a letos zveme školy v tomto týdnu na Rande s historií. Nabízíme interaktivní formou, aktivním prožitkem a prostřednictvím lidských příběhů přiblížení historických událostí, otevření diskuze o historických souvislostech a jejich reflexi v současnosti, protože bez poznání a pochopení minulosti, není budoucnost. Jak říká český spisovatel a publicista Miroslav Ivanov:

Minulost není třeba milovat, stačí jí rozumět a nezapomenout, že končí v budoucnosti.

Nabídka výukových programů však trvá celý rok, je tradičním příspěvkem ke vzdělávání žáků a studentů základních a středních škol, které Lužánky včetně Legata vytváří na základě zkušeností a zájmu již více než dvacet let. Kromě hotových programů nabízíme i „programy na míru“, které dle požadavků a ve spolupráci s učiteli rádi vytvoříme. Je pravda, že volných termínů do konce školního roku není mnoho a někdy se stane, že přes veškeré úsilí bohužel nemůžeme zájemcům vyhovět.


Nové kroužky na Legatu lákají kutily i seniory

Jednou z novinek loňského roku jsou ElekTriky, otevřené dílny pro všechny kutily – holky, kluky i jejich rodiče. V dílnách si mohou vyrobit různé zajímavé věcičky – hry, lampičky nebo svítící dekorace – a tím zajímavou formou proniknou do tajů elektroniky. Tento projekt bude nadále pokračovat a jsou připraveny i dílny k výrobě jednoduchých pomocníků v domácnosti.

Někteří naši klienti se již přehoupli do věkové kategorie označované jako senioři, ale i pro ně je u nás místo např. v dopoledních kurzech jógy, ale i v English klubu, každé úterý od 17 hodin. Ten je určen dospělým napříč generacemi a vede jej zkušená lektorka Maja Vusilovič, pro kterou je příznačný individuální přístup a tvorba lekcí na míru studentů. Pro ty, co chtějí oprášit své znalosti, je to ideální příležitost.


Tanec na laně, chůze po lahvích, akrobacie a kouzla: LeGrando připravuje představení Cirque Capricieux

Další zahraniční host v Manéži Cirkusu LeGrando, tentokrát umělkyně Silea z Německa (na úvodní fotce), na nás čeká 2. března se svou neopakovatelnou show – tanec na laně, chůze po lahvích, akrobacie a kouzla, vše v nostalgickém, nicméně také ve velmi moderním hávu. Všechny srdečně zveme.


Mladí filmaři se setkali v Lipsku

V závěru minulého roku se skupina kohoutovických filmařů z Legata zúčastnila zajímavé kulturní akce v Lipsku. Setkala se zde se skupinou podobně zaměřených vrstevníků v sociálně kulturním centru Die Villa na  Lessingstrasse 7.  Společně se pustili do díla – jak jinak než točit krátké filmy. Pro účastníky to byla příležitost ke zdokonalení se v dovednostech filmových řemesel, ale při mezinárodní spolupráci do všeho vstupuje i schopnost komunikovat v cizím jazyce, možnost poznávat jiné názory, kulturní odlišnosti, ale také společné problémy vrstevníků a způsob řešení.  Pracovním jazykem byla angličtina a důkazem společného porozumění jsou dva krátké filmy, které během setkání vznikly. Romantická povídka  „Anna“ a detektivní epizoda „ Too killed to lives“. Dílnu společně řídili vedoucí obou filmových skupin Sussane Mannel a Mirek Obrátil. Oba výsledné snímky najdete na facebookových stránkách Studio – Lávka, BB klub. Společným mezinárodním workshopem završil filmový kroužek Lávka úspěšný rok 2017.


Springfilms 2018 je na startu

V ateliéru Lávka v druhém patře kohoutovického Legáta se pilně připravuje druhý ročník  Kohoutovických filmových lázní – SPRINGFILMS 2018. Jde o řadu akcí pro mladé filmaře, kteří se mohou setkat na filmových workshopech, přehlídkách i soutěžích. Je to příležitost společně tvořit, ale také zhlédnout zajímavou práci druhých a najít možnost srovnání. 

Jako první z pořádaných akcí se připravuje tradiční příměstský filmařský tábor Jarní natáčení, který proběhne v termínu jarních prázdnin od 5. do 9. února. Akce je otevřena pro děti a mládež od deseti let a probíhá formou příměstského tábora přímo v prostorách ateliéru Lávka. Zúčastnit se mohou jak úplní začátečníci, tak již zkušenější filmaři. Bližší informace najdete na webových stránkách Legata nebo přímo u vedoucího tábora.

V březnu nás čeká festival ztřeštěných filmů Antioskar. Sedmnáctý ročník populární přehlídky ztřeštěných amatérských filmů nabídne krátké nekoukatelné filmy, které vznikly původně jen proto, aby se pobavili sami tvůrci. Máte-li podobný snímek nebo znáte autora, který něco takového natočil, neváhejte nás prosím kontaktovat. Slavnostní ceremoniál s promítáním přihlášených filmů proběhne 9. března v 19 hodin.

Následuje filmový festival s lidskoprávní tématikou Jeden svět, kde Legato bude projekčním místem pro školní projekce. Celá akce kohoutovických filmových lázní vyvrcholí přehlídkou Zlaté slunce 13. dubna. Zlaté slunce je tradiční filmařská soutěž pro děti a mládež, kterou vyhlašuje ministerstvo kultury ČR a vítězové z Brna postupují do celostátního kola, které se koná na konci školního roku v Blansku. V Kohoutovicích tak budeme mít možnost vidět to nejlepší, co v rámci republiky mladí filmaři vytvořili.


Autoři: Milada Jovanovská, Konrad Heczko a Mirek Obrátil z pracoviště Legato

Fotografie v článku: Archiv pracoviště Legato

Podobné příspěvky