/

Co léčí jarní bylinky a kde je sbírat

Víte, že kopřiva pomáhá při chřipce, zároveň zlepšuje pleť i kvalitu vlasů? A znáte léčivé schopnosti fialky? Čaj z fialek zklidní dráždivý kašel, hodí se i do salátů a má detoxikační účinky. Jarní bylinky už raší a mají velkou sílu! Inspirujte se zábavným pracovním listem od Lucie Řičánkové, která vede kroužek Kořínci a kořenářky v lužáneckém pracovišti Lata. Naučte se bylinky poznávat, zpracovávat a používat. Krásnou procházku a hodně zdraví!


V čase, který nám přináší mnohá omezení, můžete společně s dětmi vyrazit do přírody. A to nejen dobíjet energii, či relaxovat, ale třeba se vrátit k tomu, co bylo pro naše předky úplně běžné: ke sběru a zpracování „býlí všelikého, proti nemocem veškerým“.

S dětmi z kroužku Kořínci a kořenářky na Latě chtěla lektorka Lucie Řičánková tento měsíc vyrazit do rajhradské bažantnice za bylinkami předjaří. Společná výprava se už nemohla uskutečnit, a proto se s vámi rozhodla podělit o část materiálů k  bylinkám, které patří sice k nejprostším, ale také k nejmocnějším.

Bylinky sbírejte vždy v čistém prostředí a pamatujte na zásady šetrného sběru. Na každém místě nechte dostatek rostlin, abychom se z nich mohli těšit i v příštích letech. Pokud nesbíráte přímo kořeny, dbejte, aby zůstaly v zemi. Pokud najdete jen chudé naleziště, uvědomte si, že u bylinek je léčivý i pouhý pohled na ně, či přivonění.

Pracovní list ke stažení v pdf.: Za bylinkami předjaří do rajhradské bažantnice.


Autorka článku a pracovního listu: Lucie Řičánková

Fotografie: Pixabay.com

Podobné příspěvky