V Lužánkách už podruhé darovali krev hlavně prvodárci

Čtyři desítky zaměstnanců a zaměstnankyň, externistů a externistek i přátel Střediska volného času Lužánky, výjezdní tým z Fakultní nemocnice Brno a jedno dopoledne na pracovišti Lidická. Cílem byl druhý ročník akce “Modrá dává červenou”, jak ji označila organizátorka Hana Kučerová ze SVČ Lužánky. Kolegové se spojili pro dobrou věc a darovali krev, které je v nemocnicích stále nedostatek. Podařilo se odebrat zhruba patnáct litrů krve.


Jak strhnout k darování krve co nejvíc lidí, včetně prvodárců? Přes výzvu mezi kolegy a kamarády! V SVČ Lužánky se sešlo víc než čtyřicet kolegů, kolegyň a přátel, kteří si při odběru pochvalovali příjemnou atmosféru a hlavně prostředí, které je jim blízké.

„Mám teď o trochu méně krve, ale o to širší úsměv. Chtěla jsem darovat krev už dávno, ale jednou se to časově nehodí, pak zdravotně nemůžete, však to znáte. Díky Lužánkám a danému termínu jsem myšlenku proměnila ve skutečnost. Jsem ráda, že „moje poprvé“ bylo za báječné podpory kolegů, kolegyň a milého výjezdního týmu z Fakultní nemocnice Brno. Každý, kdo váhá, ať do toho jde. S Lužánkami, nebo bez nich, ten pocit radosti, že člověk může pomoci, bych přála zažít každému,” popsala zástupkyně ředitele SVČ Lužánky Iva Kouřilová.

Plánujte akci včas, výjezdní odběry se pořádají jen dvakrát měsíčně

Celá akce se plánovala dlouho dopředu, protože transfuzní oddělení pořádá jen dva výjezdní odběry měsíčně a je o ně stále velký zájem. Den D padl na čtvrtek 20. dubna. Dárci a dárkyně chodili už od 7:30 v půlhodinových intervalech a odběr probíhal až do 11:30 hodin dopoledne. Dokonce přišlo několik dárců neohlášeně až přímo na odběr, protože zahlédli plakát v Lužánkách nebo událost na Facebooku.

Většina prvodárců z minulého roku chodí od té doby darovat pravidelně

A kde se v Lužánkách zrodil nápad zajistit hromadný odběr krve? U zaměstnankyně Hany Kučerové, pro kterou byla motivace vlastní zkušenost v bohunické nemocnici

„Mám velkou radost, že spousta prvodárců, kteří se účastnili výjezdního odběru minulý rok, chodí od té doby pravidelně, a že se opět podařilo strhnout vlnu zájmu. A ráda bych rozšířila tradici a motivovala k hromadnému odběru krve přímo v Bohunicích, k darování plazmy či zápisu kolegů do registru kostní dřeně,” zmínila další plány Kučerová.

 

 


Autorka: Kristýna Kolibová, Hana Kučerová

Fotografie: Lucie Schönová

Podobné příspěvky