/

Lužánečtí darovali krev přímo na pracovišti, přidali se i kolemjdoucí

Tři desítky zaměstnanců a zaměstnankyň, externistů a externistek i jejich rodinných příslušníků a přátel ze Střediska volného času Lužánky, výjezdní tým z Fakultní nemocnice Bohunice a jedno dopoledne na pracovišti Lidická. Cílem akce “Modrá dává červenou”, jak ji označila organizátorka Hana Kučerová ze SVČ Lužánky, bylo spojit se s kolegy pro dobrou věc a darovat krev, které je v nemocnicích stále nedostatek. Podařilo se odebrat zhruba deset litrů krve.


Jak strhnout k darování krve co nejvíc lidí, včetně prvodárců? Přes výzvu mezi kolegy! V SVČ Lužánky se sešlo víc než třicet kolegů a kolegyň, kteří si při odběru pochvalovali příjemnou atmosféru a hlavně prostředí, které je jim blízké. Výjezdní tým z Fakultní nemocnice Bohunice za nimi totiž přijel až do lužáneckého pracoviště Lidická. 

 

Chtěl jsem darovat krev už víckrát, ale chyběl mi ten správný impuls. Když jsem se dozvěděl, že se chystá tahle výzva a že se jí můžeme zúčastnit s kolegy jako tým, neváhal jsem,” zdůvodnil účast prvodárce Adam Gerža, který je grafik v SVČ Lužánky a lektor kroužku jednokolky.

Celá akce se plánovala několik měsíců, protože transfuzní oddělení pořádá jen dva výjezdní odběry měsíčně a je o ně stále velký zájem. Den D padl na čtvrtek 3. března. Dárci a dárkyně přišli ve třech skupinách a odběr se uskutečnil dohromady ve třech hodinách, od 8 do 11 hodin dopoledne. Dokonce plakát před budovou na Lidické upozorňující na právě probíhající odběr zaujal dva kolemjdoucí, kteří se rozhodli také darovat krev. 

 

A kde se v Lužánkách zrodil nápad zajistit hromadný odběr krve? U zaměstnankyně Hany Kučerové, pro kterou byla motivace vlastní zkušenost.

Když jsem dlouho ležela v bohunické nemocnici a koukala přímo do oken transfuzního oddělení, napadlo mě, že by hromadný odběr mohl udělat radost mně i dalším lidem. Navíc jsou v Lužánkách netradiční nápady vítány, takže jsem tušila, že vedení i kolegové akci podpoří, vysvětlila Kučerová.


Autorka textu: Kristýna Kolibová

Fotografie: Adam Gerža, Hana Kučerová

Podobné příspěvky