Špíl-berg a Loutka v Brně. Divadelní festivaly zvou na představení, workshopy a diskuze

Amatérští herci, postupové soutěžní přehlídky a hlavně kulturní zážitek na začátku dubna. To jsou dva divadelní festivaly, které pořádá Středisko volného času Lužánky. Špíl-berg představí v Buranteatru 1. a 2. dubna pět inscenací od souborů z několika českých měst. Loutku v Brně bude 2. dubna hostit lužánecké pracoviště Legato, kde mohou rodiny s dětmi zhlédnout šest představení. Nebudou chybět diskuze s lektory, vycházka po brněnských divadlech, hudební večer a workshopy zaměřené na divadelní výpravu, herectví a výrobu loutek. Na oba festivaly není nutná rezervace a vstupné je dobrovolné. 

Špíl-berg v Buranteatru 1. a 2. dubna
 
Už poosmnácté se v Brně bude pořádat Festival Špíl-berg, který sdružuje krajská kola postupových přehlídek Mladá scéna, Šrámkův Písek a Wolkrův Prostějov. Tedy setkání neprofesionálních divadelních souborů a sólových recitátorů, kde je zvána nejen odborná porota, ale také veřejnost. 
 
Součástí doprovodného programu budou semináře se soubory a lektory, večerní hudební program a vycházka po brněnských divadlech. Průvodcem vám bude znalec brněnské architektury Martin Koplík. Letos se můžete těšit na pět představení, například na inscenaci Serenáda na nás, což je tanečně-pohybový experiment vycházející z kultury street dance. Akce začíná v pátek v 17.45 a v sobotu od 10 hodin.
 
Více najdete na webu. Rezervace není potřeba a vstupné je dobrovolné.
 
 
Loutka v Brně v Legatu 2. dubna
 
Loutky ožijí v lužáneckém pracovišti Legato, které přivítá soubory z Brna, ze Vsetína nebo Jaroměře. Pět soutěžních představení je letos doplněno o vystoupení zdravotní klaunky s maňásky a s hororovým nádechem. Výkony amatérských herců bude sledovat odborná porota, která nominuje jedno z představení na celostátní přehlídku loutkového divadla Loutkářská Chrudim 2022, pařící k nejstarším národním přehlídkám v Evropě. České a slovenské loutkářství je od roku 2016 přidáno na seznam světového dědictví UNESCO mezi nehmotné dědictví. 
 
A vyzkoušet si toto umění můžete i vy! Na inspirativních workshopech se lektoři zaměří na divadelní výpravu, herectví a výrobu jednoduchých loutek. Akce začíná v 9 hodin a zvány jsou především rodiny s dětmi!
 
 
Více najdete na webu. Rezervace není potřeba a vstupné je dobrovolné.
 
 
 
 

Autoři: Kristýna Kolibová, Tomáš Mohapl Doležal
Fotografie: Archiv SVČ Lužánky

Podobné příspěvky