/

Originální dýňová krasavice ozdobí váš dům či byt nejen na Halloweena

„Když se načančám, když se načančám“. Známou písničku by si klidně mohla prozpěvovat dýňová krasavice s květinovým účesem, kterou si hravě vyrobíte doma s dětmi. Do vydlabaných dýní se většinou vkládají světýlka, ale co takhle zkusit květiny? Vyzkoušejte jednoduchý postup od Jolany Breitenbacherové ze Střediska volného času Lužánky a vylaďte doma podzimní aranžmá.


Co budete potřebovat?

  • 1 ks dýně
  • podzimní květiny, větvičky, stébla trávy – fantazii se meze nekladou
  • nůž
  • lžíci na vydlabání dužiny
  • obyčejnou fixku

Jak na to? Vydlabat, vyřezat a ozdobit

  1. krok – dlabání

Dýni nejprve umyjte.  Rovným řezem seřízněte vrchol, kde má dýně zbytek stvolu, a vnitřek vydlabejte lžící. Pokud bydlíte u lesa nebo alespoň u nějakého většího houští, můžete dužinu nabídnout ptákům. Stačí položit na zem v místě, kde vídáte ptáky, a oni se o zbytky postarají.

  1. krok – vyřezávání

Máte před sebou vydlabanou dýni a je čas představit si obličej, který chceme vytvořit. Každá dýně má trošku jiný tvar, takže můžete využít různé nerovnosti a natvarovat obličej podle nich. Pokud chcete mít jistotu, že trefíte tvary hned napoprvé, můžete se rovnou pustit do řezání. Pokud si nejprve chcete ověřit, že váš design bude fungovat v neopakovatelné dýňové perspektivě, tak vezměte obyčejnou fixu a tvary si předkreslete. Nepovedené tvary jdou smazat hadříkem. Až jste se svým výtvorem spokojení, tak řežte.

  1. krok – zdobení

Nakonec zbývá dýni dozdobit nasbíranými přírodninami nebo květy. Pokud převažují suché dekorace, nemusíte si lámat hlavu se závlahou. Pokud máte připravené jiřiny nebo chryzantémy, můžete jejich životnost podpořit sklenicí vody. Stonky musejí být dostatečně dlouhé, aby do sklenice dosáhly. Pokud máte květy s krátkými stopkami, můžete je naaranžovat jen tak. V počasí, které je vlhké, vydrží květy pár dní i bez vody, pokud je dýně umístěná venku. A pokud sama dýně vydrží, můžete aranžmá obměňovat.

Užijte si krásné podzimní dny!

Tip:

A kdybyste se nakonec rozhodli, že tu svou dýni nebudete zdobit, ale raději ji sníte, máme pro vás bezva recept na dýňovou polévku


Autorka textu i fotografií: Jolana Breitenbacherová

Podobné příspěvky