Listopad v Lužánkách

Podzimně zbarvené listí pomalu padá k zemi, přichází listopad a s ním i tradiční lužánecké lampionové průvody a přivolávání zimy. Kam přijede Martin na bílém koni, kde můžete putovat se světýlkem a jak se stát v listopadu vědcem? To se dozvíte v následujícím článku.

Jaký program si pracovníci Lužánek pro děti připravili na listopad? Děti se mohou těšit například na projekt Věda v Lužánkách, který má za cíl přiblížit dětem tajuplný svět vědy. V praxi probíhá projekt tak, že si skupinka dětí zvolí téma, které bude spojeno obsahem či provedením s místním prostředím. Toto téma pak za pomoci odborníků z FEKT VUT společně rozplánují a zkusí najít řešení na základě vědeckých poznatků k tématu. Výstupem bude praktický výrobek, aplikace nebo materiál, který bude veřejně prezentován obci a médiím. „Skupinka patnácti dětí z Bílovic a okolí spolu s docentem z FEKT VUT si jako závěrečný projekt vybrali nafocení Bílovic ze vzduchu pomocí dronu a prezentaci výsledků pomocí webu. V lednu by děti rády výsledek svého snažení odprezentovaly na zastupitelstvu Bílovic,“ popisuje aktuální stav projektu Barbora Appelová z lužáneckého pracoviště Liška v Bílovicích nad Svitavou.

Věda v Lužánkách
Věda v Lužánkách

Světýlkové putování pro rodiny s dětmi pořádá tradičně lužánecké pracoviště Lata. Letos se návštěvníci mohou těšit na Světýlka v Žabovřeskách, tentokrát na motivy půvabné pohádky od Boženy Němcové Dvanáct měsíčků. Akce se koná  v neděli 6. listopadu  v překrásném prostředí Wilsonova lesa. „Malé návštěvníky čeká dobrodružné hledání květinek, jahod i jablíček, aby pomohli Marušce najít cestu ke Dvanácti měsíčkům. Večerní atmosféru dokreslí světelné a ohňové show z cirkusu LeGrando. A jak celá pohádka dopadne? Nechte se překvapit,“ láká návštěvníky jedna z organizátorek Lucie Řičánková.

Světýlka ve Wilsonově lese
Světýlka ve Wilsonově lese

Lampionový průvod završený ohňostrojem a ohňovou show však chystá také pracoviště Lány v Bohunicích a s pracovištěm Louka na Vinohradech se s lampionky můžete vydat za vílou Maceškou.

O pár dní později připravuje pracoviště Lyska v Novém Lískovci devátý ročník tradiční listopadové akce s názvem Za bílým koněm, který letos připadne na čtvrtek 10. listopadu. „Tradičně se projdeme s lampióny po Kamenném vrchu, abychom přivítali zimu a přivolali sníh. Na konci průvodu bude návštěvníky čekat ohnivé překvapení a drobné pohoštění,“ láká na akci Helena Jandíková.

Za bílým koněm a závěrečná ohňová show
Za bílým koněm a závěrečná ohňová show

Lužánky jsou v listopadu plné zajímavého programu a děti se u nás rozhodně nudit nebudou. Více informací o nabídce akcí SVČ Lužánky v průběhu listopadu najdete na www.luzanky.cz.


Text: Anna Petrželková

Fotografie: Archiv SVČ Lužánky

Podobné příspěvky