/

Video: Ideální cvičení v létě? Jednoznačně jóga

Když mají kroužky o letních prázdninách pauzu, bývá náročné dokopat se k pravidelnému cvičení. Naštěstí je tu komplexní jógové cvičení, které není náročné v horkých dnech a zvládnete ho sami doma nebo venku na zahradě. Manželé Tereza a Petr Strakovi, kteří vedou kurzy v lužáneckém pracovišti Lidická, pro vás natočili několik jógových sestav. Stačí 15 minut denně a brzy pocítíte blahodárné účinky. A pokud si chcete zacvičit přímo v Lužánkách, každou středu dopoledne i odpoledne se na vás těší lužánečtí lektoři až do konce srpna!


Jóga v podání manželů Strakových

 

„Věnujeme se tradiční klasické józe podle Patandžálího osmidílné stezky. Zároveň se však neuzavíráme ani svěžím proudům současných jógových směrů. Jógou žijeme, nesmírně nás baví a velmi obohacuje. Vnímáme ji jako duchovní cestu, po které naše tělo putuje s duší ruku v ruce. Fyzické cvičení v našem podání ctí fyzioterapeutické zásady správného držení těla, rozvíjíme vědomé dýchání a dbáme na korektní práci pohybového aparátu v jógových pozicích. Lekce vedeme ve dvou, což nám kromě propojení mužské a ženské energie poskytuje rovněž dostatečný prostor věnovat se svým klientům důkladně a zlehka dohlížet na to, aby jógové techniky a cvičení prováděli správně. Na našich lekcích jógy se krásně protáhnete, rozdýcháte, posílíte tělo a naučíte se jeho správnému držení, uvolníte přebytečné napětí a zrelaxujete. Budete se učit vnímavosti, koncentraci, plné pozornosti i prožívání přítomného okamžiku, začnete kultivovat sami sebe a rozvíjet své jemné smysly a vnímání. Objevíte v sobě skryté síly, o kterých jste dřív ani netušili,“ popsala Tereza Straková.

Co budete potřebovat?

Stačí pohodlné volné oblečení a jógamatka, ale dá se cvičit i bez jógamatky a oblečení :-).

Tip!

Doporučujeme cvičit bosky a ne s plným žaludkem.

I. video: Krátká sestava na protažení zad

Krátká intuitivní sestava, která kombinuje protahovací a posilovací prvky. Cvičení protahuje páteř v předozadním směru, zadní stranu stehen, pomáhá posílení paží a ramen, středu těla, otevírá kyčle, rozvíjí rovnováhu i stabilitu našich chodidel, upravuje případnou svalovou nerovnováhu v oblasti pánve. Sestavu si lze zacvičit pomalu s výdržemi v jednotlivých pozicích a nebo dynamicky. Je důležité pravidelně dýchat, pokud umíte, je optimální plný jógový dech. 

II. video: Jógová sestava Khatu pranám

Tradiční jógová sestava Khatu pranám, kterou si manželé Strakovi v průběhu let lehce upravili a o něco málo i obohatili. Jedná se o předozadní cvičení opět kombinující protažení a posílení jednotlivých částí našeho těla. Sestavu Khatu pranám si manželé oblíbili. Učí ji na lekcích, seminářích i workshopech a doporučují ji cvičit doma. Sami ji cvičí už mnoho let prakticky denně. Říkávají, že je to taková „instantní jóga“. Sestavu je vhodné cvičit ráno, ale můžete si ji zacvičit i během dne a nebo večer. 

 

Další jógové sestavy manželů Strakových najdete na YouTube kanále JOGALIFE BRNO.


Autorka textu: Tereza Straková

Autoři videí a fotografií: Tereza a Petr Strakovi

Podobné příspěvky