Reportáž ze studijní cesty na Island

Studijní cesty pracovníků Lužánek jsou nedílnou součástí firemní kultury a také nedílnou součástí programu Erasmus+, který nabízí vzájemné výměny mladých lidí a umožňuje až roční výjezdy za dobrovolnickou zkušeností do Evropy a okolních zemí. Na zahraniční pracovní cestu na Island se na začátku září vydalo osmnáct lužáneckých zaměstnanců, kteří měli možnost nahlédnout do škol, center volného času, komunitních center, do organizace zaměřené na dlouhodobé vzdělávání dospělých či zahraniční spolupráci. Nyní se můžete začíst do úryvků z jejich cestovatelského deníku.

Pátek 2. září 2016

Po obědě se přesunujeme do Rejkjavíku. Těšíme se! Konečně ven, k pobřeží a do hlavního města! Již na cestě na pobřeží se naše velká skupina rozdělila do menších a vzájemně jsme se ztratili, což se za celkový pobyt zde stane ještě mockrát – vlastně skoro pokaždé, když jsme se snažili někam dojít společně. Pobřeží, moře, racci, moc hezká procházka. Fotíme se, hledáme mušle a vážně přemýšlíme, že se půjdeme vykoupat. V moři je ale na mě strašně moc řas a chaluh, a tak z našeho záměru sejde. Ale slibujeme si, že to vyjde příště. Tak uvidíme!


Pondělí 5. září 2016

Jedeme podél pobřeží více na sever. Spíš možná severo-východ. Cestou potkáváme další přírodní krásy, které nám opět a zas a znova vyráží dech. Azurový oceán, nebesky vysoké hory, medúza, velryba, čedičový útes, ostrovy, další ostrovy a tak pořád dokola. Zdálo by se, že se to člověku omrzí, ale neomrzí. Znova a znova nás to dojímá, dochází nám slova, parkujeme auta na kraji silnice porušujíce pravidla silničního provozu, vybíháme a voláme áááách, to nééé, ježíííši, to je kráááása. A fotíme a fotíme a fotíme. A zatím nás vůbec netrápí, že tyto krásné fotky budeme muset třídit a mazat.


Neděle 11. září

Na letišti jsme se trochu umyli, ale i tak jsme vypadali jako trosky, sedící u reklamního panelu na zemi, s kruhama pod očima z celonoční cesty a z tepelného šoku. Pak už nás čekal jen přejezd busem z Vídně do Brna. Vystoupili jsme ze dveří autobusu a pohltila nás vlna třicetistupňového vedra, hluku, davu lidí a myšlenek na nepřečtené maily a úkoly. Nastává loučení, objímačky, líbačky, drahé polovičky nás skládají do aut a mírně otupělé odvážejí domů. Sbohem, Islande, zůstaneš v našich srdcích!


Výstavu fotografií ze studijní cesty na Island mohou návštěvníci Lužánek zhlédnout v chodbě pracoviště Lidická.


Text a fotografie: Kateřina Děkaníková, vedoucí pracoviště Lidická

Podobné příspěvky