/

Kosmetický tip: Vyrobte si doma netradiční svíčky

Letní tvoření, které vás zahřeje a bude těšit po celý rok! Jedná se o netradiční formy na odlévání svíček a kreativní hmoty. Autorka návodu, také knihy Kosmetická kuchařka a lektorka rukodělných kroužků Anna Königová už má techniku s účastnicemi vyzkoušenou  a všechny byly nadšené!


Kdo už někdy dělal svíčky, pravděpodobně je odléval do nějakého kelímku, nebo si vyrobil formu například z kartonu. Objevila jsem v Manumi, dřív Koralky.cz, silikonové formy, které umožňují odlévat nejrůznější tvary. Pro náctileté slečny v našich kroužcích to byl absolutní highlight! 

Co budete potřebovat?

Ingredience:
  • vosk – pro tento typ svíčky ideálně sojový
  • volitelné barvivo – k barvení svíček, nebo starou barevnou svíčku
  • esenciální olej
Náčiní:
  • silikonová forma
  • knot – sílu přizpůsobte velikosti svíčky
  • dřevěné špachtle nebo špejle na přidržení knotu
  • nádobu s dvojitým dnem, například hrnec na mléko nebo hrnec a misku na tavení ve vodní lázni
  • podnos nebo prkénko na práci a přenášení
  • jehlu s velkým uchem
  • může být také kovový držák na knot, který se provléká na konec knotu
Jak na to? Nejprve se taví vosk a chystá se knot

Do hrnce s dvojitým dnem nebo na vodní lázeň dejte tavit vosk. Zatímco se vosk taví, připravte si formu. Do středu, kudy budete chtít, aby vylézal knot, propíchněte jehlou dírku a protáhněte knot. Na správném umístění si dejte napoprvé záležet, protože potom už ve formě dírka zůstane a budete ji používat k provlékání i v budoucnu. Je důležité protáhnout dostatečně dlouhý konec knotu z formy ven. Ideálně dva a více centimetrů, zkrátit jej můžete vždycky. :-) 

Formu postavte “hlavou dolů”. Ve spodní části máte tedy dírku a protažený knot. Zbylou část knotu veďte směrem vzhůru. I nahoře si nechte rezervu. Knot zastřihněte pár centimetrů nad formou a knot zapřete z každé strany špejlí nebo špachtlí, aby vedl hezky rovně středem svíčky.

Teď je čas na barvy a vůně

Roztavený vosk můžete obarvit a navonět. V případě, že používáte barvivo, stačí jen malé množství a vosk je krásně probarvený. Doporučuji přidávat postupně a provádět test. Kápnete bokem vzorek a chvilku počkáte, jak bude barva vypadat po ztuhnutí. V případě vůně se vyplatí používat přírodní esenciální oleje. Co se týká množství, je intenzita vůně individuální. Já jsem dávala na jednu větší svíčku zhruba patnáct kapek esenciálního oleje.

Dejme tomu formu

Jakmile jste spokojeni s barvou a vůní, nalijte vosk do formy. Dbejte na to, aby knot zůstal rovný a vedl středem svíčky. Nechte vychladnout. V průběhu chladnutí se obvykle vytvoří v odlité svíčce důlek. Pokud je výrazný a vadí vám to, můžete ještě dolít voskem.

Před vyloupnutím z této formy musí být svíčka perfektně ztuhlá, jinak by se při vyloupnutí rozbila či zdeformovala. Proto raději nechte pár hodin chladnout. Chcete-li, můžete v průběhu tuhnutí dolít voskem důlek vzniklý chlazením, ale pak nechte zase vychladnout i tento dolitý vosk. Mně se osvědčilo nechat do druhého dne, případně do dalšího setkání v kroužku. Menší svíčky lze vyloupnout už zhruba po 1,5 hodině, tedy půl hodinu klasicky a hodinu v lednici.

Odlitou svíčku vyloupnete z formy a upravíte délku knotu. Ve spodní části svíčky zastřihněte úplně, v horní části svíčky nechejte knot v délce kolem jednoho centimetru.

Na co byste měli dávat pozor?

Na trhu je k mání mnoho druhů vosku. Od včelího, přes sojový, kokosový, až po parafín. K odlévání svíčky do formy je vhodné volit vosk sojový, který je dostatečně tvrdý a odtává pozvolna. Například kokosový se nedoporučuje pro svíčky, které nejsou nalité do kelímku, tedy není vhodný pro tento typ svíčky, protože odtává rychle a svíčka by velmi stékala.

Zajímají vás recepty na kosmetiku z přírodních ingrediencí, kterou si zvládnete vyrobit sami doma? Podívejte se na annapotuckova.cz a dozvíte se vše ze světa přírodní kosmetiky. Anebo se stavte u Aničky v kanceláři, která aktuálně sídlí na Solniční v centru Brna, a kupte si její Kosmetickou kuchařku.


Autorka textu i fotografií: Anna Königová z Rukodělného ateliéru

 

 

Podobné příspěvky