Lužánecké úspěchy v roce ohnivé Opice

Vítězství gymnastek, karatistů i filmařů, rozšířená Lentilka, úspěšný Klokanův kufr nebo ocenění za dobročinnost. Roku 2016 vládlo podle čínského kalendáře znamení ohnivé Opice a měl být plný šancí i úspěchů. Pro Středisko volného času Lužánky se tato předpověď zcela určitě naplnila. Čeho jsme v loňském roce dosáhli? 

Lužánky předškolním dětem

Novou tvář dostala v roce 2016 firemní mateřská škola Lentilka, která prvního září slavnostně otevřela tři nové barevné třídy pro děti zaměstnanců Jihomoravského kraje. “Dětem je poskytnuto klidné a zdravé prostředí s bohatou zásobou herních a didaktických pomůcek, včetně pomůcky Klokanův kufr a Klokanovy kapsy, na jejichž tvorbě Lužánky spolupracují. Děti jsou vzdělávány ve všech oblastech života a hravou formou jim poskytujeme informace o fungování celého světa,“ komentuje metodiku vzdělávání vedoucí Lentilky Petra Kušlová, kterou ocenil v listopadu hejtman Jihomoravského kraje a udělil jí čestné uznání za společenskou odpovědnost.

Pomůcku pro předškoláky Klokanův kufr, kterou kromě Lentilky začíná využívat řada dalších mateřských škol, má na starosti Hana Procházková. Diagnostická pomůcka „Klokanův kufr“ vznikla v rámci projektu Evropské unie už v roce 2012. Jak zájem zejména mezi mateřskými školami neustále rostl, vyrobili jsme jich v roce 2016 již sedmou stovku,“ popisuje vedoucí projektu a dodává, že jako důsledek zvyšujícího se zájmu Lužánky zahájily v uplynulém roce prodej navazující pomůcky s názvem Klokanovy kapsy a změnily také způsob distribuce. Na úspěch obou pomůcek Hana Procházková se svým týmem navazuje také realizací čtyřletého celostátního projektu Klokanovy školky, který započal v lednu 2017.

Klokanův kufr II
Diagnostickou pomůcku klokanův kufr si oblíbily především děti
Rok lužánecké dobročinnosti

Předešlý rok byl také rokem dobročinnosti a v lužáneckých řadách se charitativním projektům dařilo. Když se lužánecký ředitel spontánně vydal na Balkán pomáhat uprchlíkům, pravděpodobně ho ani ve snu nenapadlo, že mu o rok později pogratuluje americký diplomat Andrew Shapiro. Milan Mikin Appel patří mezi dvacítku českých dobrovolníků, kteří na začátku prosince převzali Cenu Alice Garrigue Masarykové za lidská práva. Americký diplomat ocenil nasazení dobrovolnického spolku Pomáháme lidem na útěku, který organizuje humanitární pomoc pro uprchlíky. “Za největší štěstí považuji možnost být součástí takové skupiny, těší mě to silné sepětí s lidmi, s nimiž mě toho po jiných stránkách spojuje někdy jen velmi málo. Je fajn k nim patřit a být s nimi na správné straně barikády. Myslím té lidské, ne uprchlické,“ komentuje prestižní ocenění lužánecký ředitel.

Pomáhat se však rozhodla také dlouholetá externistka z pracoviště Lata Ola Fojtíková, která v květnu zorganizovala benefiční koncert na podporu dětí trpících nevyléčitelnou nemocí zvanou cystická fibróza. V listopadu za svůj počin převzala od ministra pro lidská práva Cenu fóra dárců v kategorii Sbírkový projekt.

Jana Schmidová z Rukodělného atelieru na Lidické uspořádala jako každý rok i letos vánoční charitativní obchůdek, na kterém se jí podařilo vybrat prodejem rukodělných výrobků dětí i dospělých ze SVČ Lužánky téměř 20 000 Kč. Letos se peníze z prodeje použily na nákup nového invalidního vozíčku pro sedmiletou Simonku.

Lužánecké soubory zabodovaly u nás i v zahraničí

Není žádným velkým překvapením, že rok 2016 byl také rokem úspěchů lužáneckých souborů a bylo jich dokonce tolik, že by stačily na samostatný článek. Několik zlatých medailí přivezli karatisté z pracoviště Linka, kteří zabodovali nejen na českém, ale také na mezinárodním poli. Kroužek irských tanců se předvedl na mezinárodním festivalu v Mnichově i v Praze, taneční kroužek Cyranovy boty zase na Mezinárodním festivalu tance Sfera ruchu a tanečnice ze skupiny Angels Crew vytančily dvě zlaté medaile na mezinárodním tanečním festivalu v Boskovicích.

Úspěch slavily také další volnočasové útvary. Filmový kroužek studia Lávka se jako každý rok umístil hned v několika soutěžích a festivalech – mladí filmaři si odnesli ocenění z brněnského Antioskara a Juniorfilmu, zabodovali také na Střekovské kameře a Zlatém slunci v Brně i Blansku. Klub papírových modelářů z pracoviště Lidická si odnesl z každoroční mezinárodní soutěže Papírové Království hned deset zlatých medailí.

Úspěšný rok 2016 završily lužánecké gymnastky z Lesné pod vedením Moniky Šťastné a Kateřiny Zemanové. Ty se umístily hned v několika soutěžích – od vítězství na Moravském poháru a Přeboru Jihomoravského kraje putovaly až do celorepublikového finále v Břeclavi a na mezinárodní závod v Belgii. Z Mistrovství České republiky si odnesly titul mistryň ve společných skladbách.

Lužánky hýbaly Brnem i v roce 2016

Třešničkou na dortu lužáneckých úspěchů v roce 2016 bylo umístění Lužánek v anketě „Brno TOP 100 – kdo hýbe Brnem?“. Anketu každoročně vyhlašuje časopis Brno Business & Style a Lužánky se tak už potřinácté zařadily mezi stovku nejvýznamnějších brněnských firem a institucí. O dalších, neméně důležitých úspěších, se dočtete na našich webových stránkách na adrese http://www.luzanky.cz/o-nas/nase-uspechy/.


Text: Anna Petrželková, Gabka Odstrčilová

Úvodní fotografie: Spektrum zdraví

Fotografie: Archiv Klokanova kufru

Podobné příspěvky