/

Kosmetický tip: Potěšte sebe a okolí vlastnoručně vyrobeným tělovým máslem

Podzim a jeho sychravé počasí, dlouhé večery a chladno za okny úplně vybízí k nějakému tvoření. A blížící se Vánoce jsou jen dokonalou motivací tyto tvořivé nálady naplnit. Vyrobte si šlehané tělové máslo, k jehož přípravě nebudete potřebovat žádné speciální vybavení. Krok za krokem vám představí vedoucí Rukodělného ateliérulužáneckém pracovišti Lidická a také autorka knihy Kosmetické kuchařky Anna Potůčková.


Šlehané tělové máslo je univerzální kosmetický výrobek, který vás jistě naprosto okouzlí příjemnou konzistencí, báječnými účinky na pokožku i jednoduchostí výroby. A zaručeně bude bavit jak děti, tak dospělé. A co víc? Tělové máslo je ideálním dárkem pod stromeček.

Co budete potřebovat?

Ingredience

  • 50 g bambuckého másla (kupujte lisované za studena)
  • 40 g mandlového oleje (kupujte lisované za studena)
  • Volitelně: zhruba 10 kapek kvalitního esenciálního oleje
  • Vysokoprocentní líh k dezinfekci prostor (ideálně lékárenský líh)

Tip: Jak vybrat esenciální olej?

Doporučuji použít esenciální olej pomeranč nebo mandarinka. Oba jsou velmi příjemné, jejich vůně připomíná Vánoce a jsou bezpečné jak pro těhotné ženy, tak pro děti. Nešlápnete vedle, když si pořídíte esenciální olej od následujících značek: Nobilis Tilia, Primavera, Oshadhi, Taoasis, Florianha. Můžete si koupit i esenciální olej od Salus, ale dejte si pozor, aby se jednalo o esenciální olej. Tato značka dělá i syntetické vonné oleje. Ty však nikdy nesmí být označeny jako esencialní olej.

Náčiní

  • Vyšší nádobu vhodnou ke šlehání (ideální je větší zavařovačka)
  • hrnec
  • lžičku
  • váhu
  • elektrický šlehač
  • stěrku

Obal

Na jednu dávku (viz uvedené množství surovin) budete potřebovat zhruba 100 ml obal, případně dva 50 ml. Hodí se malá zavařovačka, prázdný dobře vyčištěný a vydezinfikovaný obal od kosmetiky, případně některých z obalů přímo na kosmetiku, které se prodávají na e-shopech s kosmetickými surovinami.

Jak na to?

  1. Nejprve je velmi důležité dobře vydezinfikovat veškeré náčiní, obaly a pracovní plochu. K tomu dobře slouží lékárenský líh. Též je potřeba si velmi důkladně umýt ruce a pracovat v maximální čistotě.
  2. Bambucké máslo odvážíte do vyšší teplu odolné nádoby. Ideální je zavařovačka, ve které se v dalších krocích též dobře šlehá, jelikož směs neprská ven.
  3. Do hrnce napustíte vodu a dáte zahřívat. Nádobu s bambuckým máslem vložíte do hrnce a zahříváte na vodní lázni. Zde pozor, aby se voda z vodní lázně nedostala do nádoby s odváženým bambuckým máslem.
  4. Jakmile je bambucké máslo alespoň ze 2/3 roztavené, odstavíte nádobu z vodní lázně.
  5. K roztavenému bambuckému máslu přidáte mandlový olej. Volitelně lze přidat i esenciální olej.
  6. Směs dobře promícháte a vložíte do chladničky.
  7. Sledujete, jak směs chladne. Jakmile začnou okraje tuhnout a celý obsah zmatní, nastává ideální doba k prvnímu šlehání. První chladnutí trvá běžně 30 minut a víc v závislosti na teplotě chladničky i na objemu surovin – třeba dvojitá dávka surovin bude chladnout o poznání déle.
  8. Dostatečně chladnou směs, která má tuhnoucí okraje, hutnější a „matný“ obsah, vytáhněte z chladničky a začněte šlehat elektrickým šlehačem. Šlehejte zhruba 2 až 3 minuty. Směs je stále sice tekutá, ale je hutnější než na začátku a začínají se tvořit bublinky.
  9. Po prvním šlehání vraťte směs opět do chladničky. Počkejte dalších 5 až 10 minut. Za tu dobu je směs o poznání hutnější/tužší. Opět vyšlehejte a vložte do chladničky.
  10. Třetí – finální šlehání proveďte ve chvíli, kdy už je směs natolik ztuhlá, že v ní stojí lžička, ale stále jde lžička do směsi zabořit poměrně lehce. Směs by taky neměla přechladnout. Pokud směs přechladne, nic se neděje, nechejte nějakou dobu při pokojové teplotě povolit, jinak byste si zničili šlehač. Poslední šlehání provádějt důkladně, klidně i na vysoké otáčky zhruba 5 minut. Směs nelze přešlehat. V průběhu si můžete pomoci stěrkou. Část směsi může ulpět na stěnách a je potřeba stěrkou směs od stěn oddělat a zašlehat do objemu.
  11. Výsledkem je nadýchaná, lehká, tuhá pěna. Oproti původnímu stavu je barva výsledku světlejší a objem větší. Je to tím, že jste do směsi vešlehali vzduch.
  12. Hotové šlehané máslo plňte do připravených obalů.

Tip: Jak šlehané máslo používat?

Tento výrobek je naprosto univerzální – jak do typu pokožky, tak do způsobu použití.  Ideální je šlehané máslo používat po sprše na ještě vlhkou pokožku těla, čímž docílíte maximální hydratace. Je možné jej využit také na tvář, protože chrání před větrem, mrazem i vysušováním pokožky. Dále jako výživný krém na chodidla a jako noční krém na popraskané ruce. Bambucké máslo je totiž velmi vyživující a pečující, zvyšuje elasticitu pokožky, zjemňuje a regeneruje. Proto se postará o přesušenou, namáhanou, popraskanou i lehce poškrábanou pokožku, kterou pomůže zahojit. Vzhledem k podpoře elasticity pokožky se také dá výrobek použít k prevencí strií jak v problematických partií, tak při růstu bříška nastávající maminky.

Zajímají vás recepty na kosmetiku z přírodních ingrediencí, kterou si zvládnete vyrobit sami doma? Podívejte se na annapotuckova.cz a dozvíte se vše ze světa přírodní kosmetiky.


Autorka textu i fotografií: Anna Potůčková,

vedoucí rukodělného ateliéru v SVČ Lužánky – Lidická a také autorka knihy Kosmetická kuchařka

Podobné příspěvky