/

ROZHOVOR: Když se děti dostanou k manuální práci, jsou nadšené

Výukový program „Umět víc…“, který vznikl ve spolupráci s odborníky ze Střední školy polytechnické Brno Jílová, umožní dětem školního věku nahlédnout do světa řemesel. S jakými profesemi se děti setkají a co se mohou naučit, ptali jsme se vedoucí Terezy Hrdličkové.


V čem je výukový program „Umět víc…“ specifický?

Stěžejní je spolupráce s odborníky z oboru ze SŠ Jílová a s pracovníky z Lužánek. Vzájemně se doplňujeme a inspirujeme. První výukový program byl u nás v lužáneckém pracovišti Legato v lednu, další se chystá přímo na Jílové 10. října. Žáci se seznámí s vybranými řemesly, vyzkouší si samotnou práci a také si něco vyrobí. Získávají přesnější představou o profesích jako je například truhlář, elektrikář, malíř, podlahář, zedník nebo instalatér. Součástí programu jsou také kreativní dílny, třeba práce s drátkem nebo zrcadlem.

Pro koho je výukový program určený?

Cílíme především na druhý stupeň základních škol, na děti, které chodí do 7. až 9. třídy. Nejsou nutné předchozí znalosti, vše naučíme na místě. Jednotlivé termíny programu jsou zhruba pro sto dětí.

Co se děti při polytechnické výchově naučí?

U dětí posilujeme vztah k práci, především k manuální práci, dále rozvíjí jemnou motoriku, logické myšlení nebo kreativitu.

S jakými nástroji a materiály v programu pracujete a co jste už vyráběli?

V lužáneckém pracovišti Legato máme vybavenou dílnu, děti si vyzkouší všechno možné od metrů, svěráku, pilek, rašplí, vrtaček až po pájení. Vznikly třeba svítící led baterky, dřevěné výrobky, malířské práce a výrobky z drátků.

Co děti na programu nejvíc baví?

Prvního programu se účastnily čtyři školy, dohromady 104 žáků. Mile mě překvapilo, že když už se k té práci dostanou, tak jsou opravdu nadšení. Nejvíc je bavilo pájení a z oborů byl nejoblíbenější elektrikář. Obecně se dětem líbí, že si mohou odnést vlastní výrobky.

Kde se mohou zájemci přihlásit?

Přihlásit se mohou na další termín 10. října přímo na webu anebo přes e-mail tereza.hrdlickova@luzanky.cz. Těšíme se!


Autorka: Kristýna Kolibová

Fotografie: Archiv SVČ Lužánky

Podobné příspěvky