/

Účes na léto, ples nebo jen tak na parádu? Hravě poradí Eva z Louky

Copy klasické, francouzské, holandské a oblíbené krátké cůpky na léto. Vítejte v kadeřnickém salónu lužáneckého pracoviště Louka. Lektorka Eva Petrášová s modelkou Emičkou pro vás připravily podrobné video návody, jak si učesat originální copy a být šik v létě i v zimě. Připravte hřeben, sponky, gumičky a vylaďte účes, který by vám záviděla i Pipi Dlouhá punčocha!


Co budete potřebovat?

  • kartáč na česání
  • 1 až 10 ks malých nebo látkových gumiček podle počtu a typu copů
  • hustý hřeben na pěšinky
  • 2 až 3 ks betek nebo látkových gumiček na chycení přebytečných vlasů
  • případně rozprašovač na vodu, pokud vlasy příliš elektrizují

 

Jaká je ideální délka vlasů?

Délka vlasů je závislá na typu copánků, které chcete uplést.

  1. Z dlouhých vlasů na lopatky uděláte krásný jednoduchý cop.
  2. Z polodlouhých vlasů na ramena upletete krásný francouzský nebo holandský cop.
  3. A z kratšího mikáda pod uši jdou uplést malé copánky do půlky hlavy.

 

Tip

Dopředu se podívat na strukturu vlasů. Jinak se pracuje s jemnými, které hodně kloužou a elektrizují, proto je lepší je navlhčit. A jinak se pracuje s hrubšími vlasy, které lépe drží a je možné s nimi více experimentovat. Také záleží na hustotě vlasů. U menší hustoty je lepší volit menší počet copů a lépe vypadají takzvaně 3D, jako je holandský cop. Také se hůře pracuje s mokrými a čerstvě umytými vlasy. Některé mokré vlasy se špatně češou a špatně se i během pletení urovnávají. Čerstvě umyté vlasy naopak mohou elektrizovat a hodně klouzat. Ale jak říkám, vše záleží na tom, jaké vlasy češete a šikovný „kadeřník“ si se vším časem dokáže poradit.

 

 

 

 

 

Pletení copů #1

Tento video návod je určen úplným začátečníkům, kteří se chtějí naučit uplést jednoduchý cop, francouzský cop a obrácený holandský cop.

 

Pletení copů #2

Druhý video návod je určen zkušenějším, kteří už umí zaplétat francouzský cop a chtějí se naučit plést malé copánky do půlky hlavy.

 

Kdo je Eva Petrášová?

Pracuje v lužáneckém pracovišti Louka od roku 2011 jako externistka a od roku 2014 jako interní zaměstnanec. Začínala coby vedoucí na pobytových akcích, táborech a výukových programech. Později, když do Lužánek nastoupila na „full time“, působila na pozici administrativního a propagačního pracovníka. Ptáte se, proč není pedagožka? Je to proto, že od 15 let pracuje v dětském dobrovolnickém spolku Pionýr jako vedoucí, ale práci s dětmi si nechtěla brát i do zaměstnání. Ale protože je jí práce s dětmi blízká, přece jen se dostala i mezi „papírování“. A tak pomáhá na příměstských táborech, pobytových akcích i akcích pro veřejnost. A od roku 2019 má dokonce oficiálně čtvrtinový pedagogický úvazek.

Děti mohou Evu potkat v kroužku Vaření, na příměstském táboře Vaření je hra, na dvou pobytových táborech v létě v Buchlovicích, na kurzech Adventních věnců, na výukových programech nebo na akcích pro veřejnost.

Video s copánky si pro vás připravila proto, že už od dětských let si libuje v ručních pracích. Její babička, teta i mamka ji naučily plést, háčkovat, šít a vyšívat. Později se k tomu přidalo i mnoho dalšího, včetně zaplétání vlasů a různé další účesy.

Využití pro tuto dovednost přišlo velmi brzy, a to na různých pobytových akcích a letních táborech. Mnoho holčiček se během pobytů nerado češe, proto s dalšími vedoucími zavedly „česací polední klid“. Ten spočívá v tom, že během prvních dní na táboře učešete všechny holčičky s dlouhými vlásky, a minimálně několik dní se pak nemusíte starat o každodenní rozčesávání parádně zacuchaných „vrabčích hnízd“. S moderní dobou se rozšířil i repertoár účesů a přidaly se omyvatelné barevné křídy na vlasy, které jsou prostě hit :)!


Autorka textu i fotografií: Eva Petrášová

Podobné příspěvky