Brněnskou redakci Dětské tiskové agentury najdete v Lužánkách

Hraje si s dětmi na novináře, pořádá anketu o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos a organizuje pro děti simulovaný let do vesmíru Expedici Mars. Dětská tisková agentura pro mládež rozhodně nedělá málo a její brněnská redakce, sídlící v Lužánkách, se vším pomáhá už více než deset let.

Nejmilejšího, nejzábavnějšího či nejpopulárnějšího kantora přihlásili do letošního ročníku Zlatého Ámose žáci a studenti ze 78 škol v celé republice. Na přípravě a průběhu se podílejí i členové DTA, kteří točí s kantory rozhovor, jsou členy dětské poroty na finále v Praze či pomáhají na Kantorském bále.

Dětskou tiskovou agenturu založil Slávek Hrzal, čerstvě zvolený školský ombudsman, už v roce 1992. Vytvořil v ní internetové Radio Domino a Malé (ale naše) noviny, na nichž děti pravidelně publikují své články, a od té doby uspořádal řadu zajímavých akcí a vychoval nemálo úspěšných novinářů. Mezi ty patří například moderátor Českého rozhlasu Dvojka Tomáš Černý nebo zprávař Českého rozhlasu plus David Kabele.

„Není naším cílem dělat z dětí novináře. My si s nimi na novináře hrajeme, ale i tahle hra, jako každá jiná, má svá pravidla. Díky tomu se nám daří už 23 let vydávat internetové noviny, 18 let vysílat dětské internetové rádio a v posledních letech jsme přidali i Malou televizi,“ vyjmenovává Hrzal. DTA má své regionální redakce po celé republice, ta brněnská se po malé odmlce přesouvá na Lidickou a momentálně nabírá nové členy. „Jsem rád, že v Brně opět bude redakce Dětské tiskové agentury. Držím jí palce a těším se na spolupráci,“ dodává Hrzal.


Text: Barbora Sittová

Fotografie: Archiv DTA

Podobné příspěvky