/

VIDEOSERIÁL: JAK SE STÁT ZÁCHRANÁŘEM NEBO ZÁCHRANÁŘKOU U VÁS DOMA #4

Ve čtvrtém díle zdravotnického video seriálu uvidíte v akci opět Rockerku a Zdravušku. Tentokrát budou řešit zlomeninu a mdloby. A se Zdravuškou si můžete vyzkoušet fixaci zlomené ruky – budete k tomu potřebovat trojcípý šátek. Užijte si další školu hrou s kroužkem Záchranáři!


Jak vypadá schůzka kroužku Záchranáři?

  1. Hry nás baví, ale také něco naučí. Jednoduché i složitější hry, které jsou často pohybové, aby si děti okysličily těla, protáhly se a nastartovaly mozkové závity. Témata her jsou inspirována první pomocí, nemocemi, funkcemi těla nebo třeba transporty.
  2. Praktická výuka se spoustou názorných příkladů. Učení jako ve škole – sedět v lavicích a poslouchat – lužánecké záchranáře nebaví. Proto se lektoři snaží volit jiné způsoby, jak se naučit základy první pomoci. Teorii si děti v kroužku vždy vyzkouší, aby dokázaly různá poučení využít i v praxi. Například se učí správně používat obvazy, lepí náplasti, fixují zlomeniny, vzájemně se nosí, otáčí z břicha na záda a také se učí, jak ukládat zraněného do vhodných poloh při obtížích.
  3. Při nácviku ošetřování je využívána simulace různých situací. Když už děti umí jednotlivé postupy ošetřování, trénují také schopnost v klidu vyhodnotit situaci a zvolit správný způsob ošetření. V simulacích se maskují zranění, na což je používána umělá krev nebo divadelní líčení.
  4. Důležité soft skills: Jak být členem týmu. V kroužku se také zaměřují na činnosti, které učí vzájemně komunikovat, předávat si informace a pomáhat. Zkrátka být součástí dobrého týmu. Tak jako opravdoví záchranáři, kteří se bez spolupráce neobejdou. Ať už se jedná o kolegy, zraněné, příbuzné, nebo další složky IZS (policie, hasiči).

A kde najdete první tři díly s videem našich záchranářů? Mrkněte na to, jak ošetřit řezné zranění, postarat se o člověka v bezvědomí nebo ošetřit zlomeninu.

Kroužky Záchranářů najdete na pěti lužáneckých pracovištích a jsou zaměřené poskytování první pomoci a seznámení s fungováním lidského těla. Kroužky navštěvují děti od 6 do 13 let, ale horní hranice určitě není omezená. Lektoři se věnují výuce první pomoci a školení Zdravotníků zotavovacích akcí už řadu let. V lužáneckých kroužcích Záchranáři se snaží výuku přiblížit dětem prostřednictvím her, scének a skupinových projektů. Jednoduše se bavit a přitom se učit. Pro děti připravují také pobytový tábor poslední týden o prázdninách. Hlavním cílem je vytvořit komunitu, která má zájem o první pomoc, zdravovědu, tělovědu a integrovaný záchranný systém.


Video: Kolektiv vedoucích kroužků Záchranáři – František Serbus, Monika Vrátná, Anna Horáková 

Autorka textu: Monika Vrátná

Fotografie: Archiv kroužků Záchranáři

Podobné příspěvky