Meditace pohybem nabízí spontaneitu, volnost a respektuje jedinečnost každého člověka
Tanec je odpradávna jedním z nejpřirozenějších projevů člověka. Je léčivý, blahodárný a radostný. Jóga pracuje se zaměřením pozornosti na přítomný okamžik, s vnímáním sebe sama. Spojení tance a jógy nabízí pohybové lekce Meditace pohybem aneb tancem k vlastnímu nitru, které mohou od září Brňané prožít ve Středisku volného času Lužánky. O tom, co dalšího může Meditace pohybem návštěvníkům přinést, jsme si krátce povídali s lektorkou Hanou Josefínou Hledíkovou, která kurz již třetím rokem vede.
Co je podle vás podstatou pohybu a co podstatou meditace?
Podstatou meditace je splynutí s vlastním tělem a duší, vypnutí všech racionálních, hodnotících, přemýšlejících, plánujících, třídících a pojmenovávajících částí mozku. Podstatou pohybu je podle mého názoru energie a oddání se této energii.
Jak lze spojit dvě zdánlivě neslučitelné věci jako je pohyb a meditace? Meditaci si pravděpodobně většina lidí představí jako tichou a klidnou záležitost, pohyb naopak jako aktivní věc.
Přijde na to, co myslíte pod pojmem aktivní. V aktivitě není mysl, není tam záměr v tom smyslu, jak se budu hýbat. Vůbec žádný výkon, ani jak to bude vypadat. Je to oddání se energii, té, která právě je, tak , jak ji mohu vnímat a plynout s ní a s tím, co právě je.
Ovlivňuje meditace pohybem vnímání vlastního těla, vnímá člověk jinak fyzický a duchovní svět?
Určitě ovlivňuje, a to velmi. Je to také jeden z důvodů, proč tento kurz nabízím. Člověk si svého těla vlastně vůbec všimne, dá mu svoji pozornost, “čte“ jej a učí se tělu “naslouchat”. A tělo je velký řečník! Tento proces bych však popsala spíš jako návrat k sobě než jako vnímání duchovního světa.
Jak tedy konkrétně probíhají vaše lekce?
Na začátku lekce se rozpohybujeme, naladíme se při tom již na sebe, svoje tělo a zjistíme, jak nám je. Velice podobně se takto začíná i v hodinách jógy. Následně se určí nebo samo vznikne téma k protančení a záleží na něm, na lidech, stavu konkrétní situace, jestli chvíli relaxujeme a ponořujeme se do tématu a pak až se pohybujeme, nebo naopak. Pohyb má každý svůj, tanec bez formy, spontánní tanec, jak to chcete nazvat. Po ukončení volného pohybu a tance se v kroužku verbálně ukončuje hodina.
Proč by měl člověk do kurzu zavítat? Co mu může Meditace pohybem dát?
Každý, kdo cítí potřebu se více spojit se svým tělem a nezůstávat příliš v hlavě, což je dnes běžné. Každý, kdo má rád volný tanec, kdo se chce na chvíli pozastavit, vypnout, zrelaxovat anebo se třeba trošku “ vyblbnout”.
Jaký je rozdíl mezi klasickou lekcí jógy v Lužánkách a vaším kurzem?
Jóga nabízí předem dané ásány a techniky. Meditace pohybem nabízí spontaneitu, volný pohyb, kreativitu, respektuje jedinečnost každého člověka. Můj kurz je však spíše tantrický, přestože jóga a tantra mají společný prazáklad.
Kurz meditace pohybem anebo tancem ke svému nitru mohou zájemci navštěvovat každé pondělí od 18:30 do 20:00 v ášramu oddělení Jóga a zdraví SVČ Lužánky – pracoviště Lidická. Více informací o kurzu se dozvíte v tomto odkazu.
Text: Anna Petrželková, Hana Josefína Hledíková
Fotografie: Archiv Hany Josefíny Hledíkové