Vyrobte si zdravý domácí repelent

S létem přichází hejna nepříjemných komárů, klíšťat a muchniček. Pokud posíláte své dítě na letní tábor nebo se chystáte s rodinou na chatu, nezapomeňte si do tašky přibalit náš domácí repelent, který účinně a bez zbytečné chemie odpuzuje všechnu havěť, která k létu neodmyslitelně patří.

Repelent proti muchničkám a komárům
  • 20 g hřebíčku
  • 100 ml lékárenského lihu

Hřebíček nadrťte najemno a nasypte do menší zavařovačky. Zalejte 100 ml lihu. Nechte tři týdny luhovat. Po třech týdnech sceďte přes jemné sítko nebo plátno do lahvičky s rozprašovačem. Nanášejte každé dvě hodiny na exponované části těla.

Tento repelent ochrání proti poštípání komáry a muchničkami, klíšťata však neodradí. Jako alternativu k hřebíčku lze použít také levanduli: nadrcený hřebíček nahraďte sušenou levandulí a přidejte pár kapek (5-10) esenciálního oleje.


Repelent proti klíšťatům
  • 20 g rozmarýnu
  • 1 litr vody
  • 2 lžíce vinného octa

Tento repelent účinně odpuzuje také klíšťata. Do hrnce nalijte vodu, přiveďte k varu a přidejte rozmarýn. Odstavte a nechte luhovat do vychladnutí vody. Sceďte, přidejte lžíci vinného octa a naplňte do lahviček s rozprašovačem. Skladujte v chladničce. Nanášejte každé dvě hodiny na exponovaná místa. Alternativou k rozmarýnu může být oregano neboli dobromysl: postup je stejný jako u rozmarýnu.


Text: Anna Potůčková, Rukodělný Atelier

Ilustrační fotografie: pixabay.com

Podobné příspěvky