/

Jak na létajícího draka poradí Martina z Linky

Nejzábavnější aktivita na podzim? Pouštění draků! I když se říká, „je to na draka“, což nevěstí nic dobrého, už výroba létajícího draka rozveselí celou rodinu. A co teprve, když se bude opravdu vznášet! To bude radosti nejen v dětských kukadlech. Krok za krokem vám popíše Martina Altrichterová se synem Filipem z lužáneckého pracoviště Linka v ivysílání pořadu České televize Dobré ráno.


Co budete potřebovat? Hlavně lehký materiál!

 • Papír – můžete mít obyčejný, nebo si pořídit speciální třeba modelářský nebo balící papír
 • Špejle – ale můžete si pořídit taky speciální laťky, hranoly a pevnější tyčky ze dřeva
 • Silnější provázek
 • Nůžky
 • Lepidlo
 • Na zdobení dle libosti: fixy, pastelky, vodovky, voskovky, atd.

Postup na draka ve tvaru kosočtverce

 1. Dvě tyčky přiložte do tvaru kříže v poměru jedna ku dvěma, například 60 a 40 cm. Kratší tyčku přiložte tak, aby byla přesně napůl rozdělena delší tyčkou. A obvažte provázkem. (1. část videa)
 2. Na konci obou tyček si udělejte zářezy zhruba centimetr od kraje a do těchto zářezů obmotejte provázek kolem dokola vytvořeného kříže. (1. část videa)
 3. Šablonu draka si obkreslete na papír, nechte si zhruba dvoucentimetrové okraje a vystřihněte. U konců tyček můžete papír vystřihnout tak, abyste později mohli k tyčkám přivázat třeba vodící provázek. (2. část videa)
 4. Poté papír na šablonu nalepte, přes provázek i okraj tyček. (2. část videa)
 5. Teď nejoblíbenější část: zdobení! Namalujte si z druhé strany, kde jsou tyčky oblepené papírem, co se vám zlíbí. Bude mít drak obličej? Nebo na něj namalujete podzimní listí? Popusťte uzdu fantazii, ať jste na svého draka pyšní. (2. část videa)
 6. Pak musíte vyrobit něco, co bude draka ve vzduchu vyvažovat. Ocas! Použijte krepový papír a provázek. Zezadu na tyčku navažte provázek. Pak na něj zavažte mašličky nebo proužky tak, aby byly od sebe ve stejné vzdálenosti, třeba dvacet centimetrů. Ocas by měl být aspoň jednou tak delší než délka samotného draka. (3. část videa)
 7. Poté navažte provázek ze strany, kde je papír pomalovaný, tak abyste na něj mohli navázat provázek, kterým budete draka ovládat. (3. část videa)

Tip

Vyrobte si draka, kterého připevníte na tyčku a mávejte s ním. Ani nepotřebujete vítr a drak se bude vznášet! (4. část videa) Anebo si můžete vyrobit draka z jiného tvaru, například šestiúhelníku ze tří tyček. Po úpravě může mít i tvar hvězdy. (4. část videa) A draka můžete mít také nažehleného na plátěné tašce. Jak na to? Dozvíte se ze čtyř vstupů z Dobrého rána České televize.

ČT2 Dobré ráno – Výroba létajících draků: 1. část / 2. část / 3. část / 4. část


Účastníci pořadu: Martina Altrichterová a Filip Altrichter

Autorka textu: Kristýna Kolibová

Foto: Dobré ráno České televize a archiv SVČ Lužánky

Podobné příspěvky