Vyrobte si bylinkové oleje na tělo i do koupele

Začalo jaro a na zahradách, balkónech i volně v přírodě rostou bylinky jako o závod. Většina už asi zkusila sušit bylinky do čaje. Ale co další využití? Víte, že můžete účinky bylin, případně různých plodů využít například v tělových olejích, octech na vlasy a dalších přípravcích?

Nakládání bylinek do oleje (macerace) je jedním z prvních receptů, které zkusí každý začínající výrobce domácí kosmetiky. Jak by taky ne! Macerace je úplně jednoduchá a díky ní získáme voňavé a pěstící výrobky pro péči o naši pokožku, případně i vlasy.

I u jednoduchých receptů ale existují určité potíže, na které je dobré dát pozor. Jak tedy na to?

Nejprve je dobré si rozmyslet, do čeho budeme nakládat. Můžeme nakládat do octa (například pro oplachy na vlasy), lihu (vytvoříte tak různé tinktury), sádla/rostlinného másla, nebo do oleje. A právě o nakládání do olejů si povíme v tomto článku. Hotové oleje (maceráty) můžeme využít k péči o tělo, k masážím, do vany, nebo jako přísadu do dalších receptů.

Jaký olej je pro nakládání vhodný?

Asi vás potěší, že téměř jakýkoli kvalitní za studena lisovaný olej, který nemá příliš výrazné aroma a je za pokojové teploty tekutý. Já mám nejraději za studena lisovaný mandlový olej, který potěší jakýkoli typ pokožky včetně dětské a citlivé, pěstí, vyživuje, dobře se vstřebává a má neutrální, nebo jemně mandlovou vůni. Tento olej snadno seženete na internetu, nebo ve zdravé výživě. Vhodným dobře dostupným olejem je i slunečnicový olej. Ten seženete za studena lisovaný i ve větších potravinách a vaší pleti také dobře poslouží.

Co nakládat?

Podle toho, co do oleje naložíte, přidáte do konečného macerátu nejen vůni, ale také účinky vybrané přísady. Co tedy můžete naložit?

  • Plody – skvělým přípravkem na léto je macerát z mrkve. Získáte jej jednoduše naložením suché nastrouhané mrkve do oleje. Krom mrkve si můžete naložit například kůru z citrusů (samozřejmě chemicky neošetřených) a podobně.
  • Bylinky – a už jsme u bylinek, kvůli kterým celý tento článek vzniknul. Úplnou klasikou je nakládání levandule nebo růží. Já osobně mám velmi ráda levanduli, která dodá oleji příjemnou vůni. Co se týče růží, tady nejsem zas tak velkým fanouškem, protože ne každá růže voní natolik silně, aby výsledný olej splnil očekávání. Krom levandule doporučuji naložit například tymián, meduňku nebo fialky… (čtěte dál a dozvíte se víc).
  • Koření – například vanilkové lusky dodají oleji krásnou sladkou vůni, která zlepšuje náladu, uklidňuje, zahřívá… Na Vánoce (což teď sice není aktuální, ale můžete si to uložit do paměti) můžete naložit například směs hřebíčku, skořice, badyánu, pomerančové kůry… a také samozřejmě čerstvě mletou kávu.
Jak správně nakládat?

Jeden by řekl, že je to úplně jednoduché – prostě vezmu přísadu, naložím ji do oleje a počkám… Až tak jednoduché to ale není.

Aby se Váš olej nepokazil, je potřeba držet se určitých zásad. Olej sám o sobě neplesniví, není tedy potřeba do něj přidávat žádné konzervanty. Jakmile ale do oleje přijde voda (a to i voda obsažená v plodech, rostlinách…) nastává prostor pro kažení. Proto NAKLÁDEJTE ZVOLENOU PŘÍSADU VŽDY SUCHOU!

Krom toho je potřeba, aby byly zvolené přísady DOBŘE PONOŘENÉ, jinak bychom opět riskovali, že se olej pokazí.

Samozřejmostí je také PRÁCE V ČISTOTĚ. Nádobky, ve kterých budete macerovat, by měly být čisté (ideální vyvařit/vydezinfikovat lihem), stejně tak suroviny, které nakládáte, by měly být (před sušením) umyté.

Tak a teď už víte vše potřebné a můžeme se pustit do praktického receptu, na kterém si celý proces ukážeme.


Recept na voňavý levandulový olej pro hedvábnou pokožku

Co budeme potřebovat:

  • Levanduli – množství záleží na vašich požadavcích na intenzitu oleje. Já dávám po nadrcení cca 3 lžíce suché levandule na 100 ml oleje. Můžete přidat i víc – vždy by ale měla být hladina oleje nad sušenými bylinami.
  • Olej – doporučuji mandlový nebo slunečnicový, ale záleží na vašich potřebách a zásobách.
  • Lahev se širším hrdlem a víčkem, do které budeme nakládat – osvědčily se zavařovačky různých velikostí.
  • Sítko a trychtýř, až budeme macerát slévat.
  • Pěkná lahvička, ve které vám bude dělat macerát ještě větší radost.

Postup:

  • Opláchneme levanduli – můžeme použít květy i stopky a dáme sušit (sušení většinou trvá 1-2 dny)
  • Vydezinfikujeme zavařovací sklenici.
  • Levanduli nadrtíme a vložíme do zavařovací sklenice – velikost sklenice volíme dle toho, kolik macerátu hodláme vyrábět (není vhodné např. na 100 ml oleje používat litrovou sklenici).
  • Zalijeme olejem.
  • Macerujeme 2-3 týdny (lze i déle). Ideální je macerovat na suchém temném místě, jelikož sluneční záření zvyšuje tendenci olejů žluknout. Čas od času promícháme/protřepeme, ale dbáme na to, aby byla po promíchání/protřepání levandule ponořená.
  • Po uplynulé době slijeme přes sítko trychtýřem do lahvičky a můžeme používat.

Ideální je tento olej používat po sprše/koupeli na ještě vlhkou pokožku (tak dosáhneme maximální hydratace), nebo k masážím. Levandulový olej se ale hodí také jako přísada do dalších receptů, např. do šlehaného tělového másla.


Jaké bylinky nám na co prospějí?
  • Levandule – Levandulový olej je velmi oblíbený, protože podporuje dobrý spánek, uklidňuje nejen mysl, ale i podrážděnou pokožku a zlepšuje náladu. Pomáhá při bolestech hlavy. Jeho vůně také odpuzuje komáry a díky svým antiseptickým vlastnostem dodává do výrobků i lehce dezinfekční účinky.

  • Meduňka – Meduňkový olej díky svojí jemné vůni a uklidňujícím účinkům na psychiku využijete k relaxačním masážím nebo jako tělový olej vhodný před spaním. Uklidňuje, uvolňuje a působí proti bolestem hlavy.

 


  • Tymián – Tymiánový olej využijete při kašli a nachlazení, jelikož stimuluje krevní oběh, mírní kašel a působí protizánětlivě. Pokud smícháte tymián například s dobromyslí a majoránkou, můžete si vytvořit voňavý koupelový olej proti nachlazení.

  • Rozmarýn – Rozmarýnový olej využijete jako povzbuzující olej, který osvěží mysl, rozproudí krev a mírně dezinfikuje. Výhodné je používat rozmarýnový olej na podporu prokrvení problematických partií, jako jsou zadeček a hýždě.

  • Měsíček – Měsíčkový olej je díky svým hojivým účinkům vhodný pro tělový olej, který podporuje hojení kožních obtíží, ekzémů a podráždění, nebo jako ingredience do dalších receptů.

  • Verbena – Olej s verbenou má nádhernou osvěžující citrusovou vůni (na léto vřele doporučuji) a posiluje organizmus.  Má močopudné účinky, pomáhá při bolestech hlavy a při nachlazení.

Další recepty a návody najdete v Kosmetické kuchařce Anny Potůčkové.

Text: Anna Potůčková, Rukodělný Ateliér SVČ Lužánky

Ilustrační fotografie: pixabay.com, flickr.com

Podobné příspěvky