/

Oviňte si z břečťanu adventní věnec

Čtyři svíčky na věnci z větviček, šišek a jiných přírodních ozdob symbolizují období klidu a rozjímání. Název tohoto období pochází z latinského slova adventus, tedy příchod. Zkraťte si s námi čekání na příchod Ježíška a vyrobte si adventní věnec ve třech jednoduchých krocích. Jak na to poradí Marie Krajná z lužáneckého pracoviště Lesná. Ať se dílko podaří a tvoření vás baví! 


Než se pustíte do přípravy věnce, seznamte se zvyklostmi, které tuto tradici provází. Jaký významy mají jednotlivé svíčky? Kdy a jak je správně rozsvítit?

  1. Naděje – Adventní neděle 29. 11. je železná a na věnci se rozsvítí první svíčka je takzvanou svící proroků. Naši předci měli první adventní neděli spojenou s litím olova, vysekáváním ledu a klepáním na kurník. Za jakým účelem? Jestli se budou příští rok chystat vdavky. Samozřejmě to byla tradice především pro dívky. V olovu a mrazivé vodě hledaly podobu budoucího manžela. A když se z kurníku ozval kohout, je to jasné, do roka a do dne bude veselka. Když slepice, zůstanou doma.
  2. Mír – Bronzovou neděli 6. 12. rozzáří svíčka betlémská, která symbolizuje lásku a Ježíškovy jesličky. V týdnu před Mikulášem se na Barborky trhají větvičky zlatého deště a třešně. Pokud do Vánoc vykvetou, bude svatba. Dříve byly Mikulášské slavnosti spojené s masopustním průvodem. Vy si můžete užít dvě mikulášské procházky s Lužánkami! Do 7. 12. ve Wilsonově lese a do 13. 12. v Bílovicích nad Svitavou.
  3. Přátelství – Stříbrná neděle připadá na 13. 12. a zapaluje se jediná růžová svíčka, která odkazuje k radosti. Říká se jí také pastýřská, protože má symbolizovat radost z končícího postního období. Váže se k tomuto období pranostika Lucie noci upije a dívky by němyl příst ani jinak pracovat.
  4. Láska – Zlatá, poslední neděle před příchodem Ježíška je nazývaná andělská a   představuje mír a pokoj.

Někdy bývá součástí i pátá svíčka, která symbolizuje Ježíše Krista.

Barvou adventu je fialová nebo modrá, má vyjadřovat pokání, ztišení a čekání. Jediná růžová svíčka pak zajistí radost. Svíčky byste měli zapalovat proti směru hodinových ručiček.

 

Co budete potřebovat na přípravu věnce?

  • břečťan, psí víno nebo jakoukoli liánu
  • provázek v neutrální barvě
  • drátek
  • zahradnické nůžky, nebo ostrý nožík
  • nůžky
  • zdobení – v návodu použité různobarevné zelená větvičky eukalyptu, bobkovišně a pistácie.
  • lepící pistole – není nutná

Jak na to?

1) Pravidlo obmotávání: Nastříhejte si dlouhé šlahouny, ze kterých smotáte základní kruh. Smotáváte tak, že provlékáte jednotlivé konce stále dokola. Doporučuji jedním směrem. A přidávat a přidávat dlouhé konce, dokud nebudete mít věnec dostatečně pevný – tak, aby se vám líbil. Může se stát, že vám to nedrží pohromadě a rozplétá se. Pak je třeba použít drátek nebo provázek a neposlušné konce přichytit.

 

2) Zdobení: Nastříhejte si další větvičky na zhruba deseticentimetrové kousky. V návodu jsou pouze zasunuté, ale můžete použít drátek nebo tavnou pistolku. Pouze pokud budete mít věneček venku, tak ať ho moc nepopálíte a on vám neuschne příliš brzo. Zasouváte, přidrátováváte nebo lepíte, až jste s výsledkem spokojení. Zdobení je na vaší fantazii!

3) Zpevnění: Na konec můžete použít smotaný provázek. Celý věnec tak bude zpevněn.

Hodně zdaru při tvoření a krásné svátky přeje Majka Krajná.


Autorka textu a fotek: Marie Krajná

Podobné příspěvky