Tipy, jak vybrat nezapomenutelný dětský tábor

První láska, dobrodružná stezka odvahy, studený stan s podsadou nebo nejlepší guláš z kotlíku. Na prázdniny strávené na dětském táboře často vzpomínáme celý život. Nezapomenutelné zážitky však nemusí být vždy pozitivní, pokud tábor nevybereme správně. Přinášíme vám několik tipů, jak vybrat ten správný tábor tak, abyste na něj vzpomínali celý život – a to jen v dobrém.

Tip č. 1) Dbejte na odbornost a důvěryhodnost

Pokud vybíráte pro své dítě vhodný tábor, nejdůležitějším kritériem je důvěryhodnost organizátorů, kteří tábor pořádají. Nejdříve si proto prověřte, zda má organizátor s pořádáním táborů dostatečné zkušenosti v oboru volnočasových aktivit, seznamte se s vedoucím tábora a zjistěte, jakou má odbornost a kvalifikaci. Vedoucí letního tábora u nás musí doložit výpis z rejstříku trestů, potvrzení od lékaře o tom, že může pracovat s dětmi a mládeží a doklad o pedagogickém vzdělání v minimálním rozsahu čtyřicetihodinového kurzu. Kromě toho si ale své vedoucí vybíráme především z řad našich už ověřených externistů a dobrovolníků, dbáme na jejich vzdělávání a na to, aby byli zodpovědnými členy party vedoucích. Nejlepší cestou je pro nás výchova vedoucích z řad našich členů, tedy těch, kteří s námi vyrůstali na táborech a kroužcích a sdílejí naše hodnoty, zvyky a přístup k dětem,“ komentuje výběr vedoucích a jejich kvalifikaci pedagogická zástupkyně ředitele Střediska volného času Lužánky v Brně Petra Rychecká.

Tip č. 2) Zjistěte si o táboře co nejvíc

 Až získáte všechny informace o vedoucích a organizátorovi, zjistěte si co nejvíc podrobností o táborové nabídce. Zajímat by vás v prvé řadě mělo, o jaký druh tábora se jedná (pobytový nebo příměstský), kde konkrétně se koná, jaký bude program a celotáborová hra a pro jakou věkovou skupinu je tábor určen. Většinu informací byste měli bez problému najít na webových stránkách organizátora.

Tip č. 3) Naslouchejte svému dítěti

Chce vaše dítě zůstat doma, protože by se mu mohlo stýskat, nebo se jedná o samostatného táborníka, kterého je lepší poslat do stanu s podsadou? To vše jsou otázky, které je potřeba dítěti položit. Při výběru tábora je totiž důležité, aby hlavní slovo neměl pouze rodič, ale také dítě. Pokud své ratolesti umožníte na výběru se podílet, budete mít daleko větší jistotu, že nepřijede domů s pláčem.

Tip č. 4) Dbejte na doporučení

Při výběru tábora je dobré dbát také na rady a zkušenosti rodiny a přátel z vašeho okolí. Ti vás i vaše dítě dobře znají, a je proto pravděpodobné, že se strefí do vašeho vkusu. Pokud vaše dítě navštěvuje nějaký kroužek, zkuste se zeptat vedoucího, zda na něj nenavazuje tábor nebo zda neví o nějaké podobné prázdninové aktivitě. Zjistěte také, zda si s sebou nechce vaše dítě vzít kamaráda ze svého okolí – není totiž nic horšího, než být s neznámými lidmi na neznámém místě, když o to vůbec nestojíte.

Tip č. 5) Digitální půst prospěje celé rodině

V dnešní uspěchané době plné chytrých telefonů a počítačů může být pro vaše dítě prospěšný digitální půst, stejně jako pro rodiče zvyklé mít nad dítětem neustálý dohled. Pokud tedy na táboře není dovolená elektronika, je lepší mobil i tablet nechat doma. Například na pobytových táborech Střediska volného času Lužánky rodiče stále ve vysoké míře udržují komunikaci s dětmi prostřednictvím dopisů. Překvapivou informací je to, že poměrně mnoho rodičů (37 %) stále preferuje komunikaci s dítětem prostřednictvím dopisů. I když se v dnešní době psaní dopisů může zdát jako přežitek, tak SMSka se prostě ve stanu pověsit nedá,“ popisuje Milena Bogdálková ze SVČ Lužánky, která anketu mezi rodiči a dětmi provedla.


Text: Anna Petrželková

Fotografie: Archiv SVČ Lužánky

Podobné příspěvky