Domů Reportáže Lužánečtí vyjeli za inspirací do Stuttgartu, už potřetí

Lužánečtí vyjeli za inspirací do Stuttgartu, už potřetí

6.2.2018
Už potřetí se několik lužáneckých pracovníků vydalo na polytechnickou stáž do Stuttgartu. Návštěva však měla tentokrát širší záběr: devět pracovníků mělo možnost spolupracovat na workshopech na Maker Space Fair – stuttgartském výstavišti,  někteří strávili čtyřhodinový program organizovaný v projektu MOBIFANT a všichni společně navštívili dvě pracoviště místní organizace pro děti a mládež Jugenhaus.

S autem za zábavou

MOBIFANT je auto, které vozí zábavný program do všech koutů Stuttgartu. Program se dělí na zimní a letní, auto má svůj harmonogram, několikrát do týdne vyjíždí na různá hřiště a nabízí dětem vyžití od stolních her po vřezávání z překližky. Program trvá tři hodiny a je završen opékáním chlebových hadů na ohništi.Na veletrhu pro kutily

Hobby Messe je veletrh pro kutily a bastlery, stuttgartský Jugenhaus tam má každý rok svůj stánek a nabízí dětem otevřené dílny. Letos se na stánku Jugenhausu vyráběl robot programovaný v Arduinu.


Na návštěvě v Jugenhausu

Součástí našeho pobytu byla také návštěva ve Werkraum v Plieningenu, v nejmenším, ale zato inspirativním pracovišti Stuttgarter Jugenhaus.

Zaujala nás také stolařská a designerská dílna ve Werkstathaus, nejstarším a největším pracovišti Stuttgarter Jugenhaus, ve kterém se zaměřují na práci s mládeží a dospělými, nabízejí grafické, sochařské, keramické kurzy, ale také foto a video kurzy, práce s médii a další.

Tento dům je zajímavý i z hlediska historie. Je to bývalá vila místních továrníků, která za války sloužila SS. Po válce padlo rozhodnutí, že bude navždy sloužit veřejnosti, především dětem.


Společně u pracovního stolu

Poslední den jsme se všichni sešli u pracovních stolu na veletrhu Hobby Messe a svorně se procvičovali v letování, vyřezávání a dalších podobných aktivitách. 

Příští rok už bychom mohli participovat na jejich vlastním veletrhu a představit tam své dílny. Zatím je vše otevřené, ale spolupráce funguje. A to je to, oč tu běží!


Text: Miroslava Dančáková

Fotografie: Miroslava Dančáková

 

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by vás také zajímat