Lužánečtí vyjeli za inspirací do Stuttgartu, už potřetí

Už potřetí se několik lužáneckých pracovníků vydalo na polytechnickou stáž do Stuttgartu. Návštěva však měla tentokrát širší záběr: devět pracovníků mělo možnost spolupracovat na workshopech na Maker Space Fair – stuttgartském výstavišti,  někteří strávili čtyřhodinový program organizovaný v projektu MOBIFANT a všichni společně navštívili dvě pracoviště místní organizace pro děti a mládež Jugenhaus.

S autem za zábavou

MOBIFANT je auto, které vozí zábavný program do všech koutů Stuttgartu. Program se dělí na zimní a letní, auto má svůj harmonogram, několikrát do týdne vyjíždí na různá hřiště a nabízí dětem vyžití od stolních her po vřezávání z překližky. Program trvá tři hodiny a je završen opékáním chlebových hadů na ohništi.Na veletrhu pro kutily

Hobby Messe je veletrh pro kutily a bastlery, stuttgartský Jugenhaus tam má každý rok svůj stánek a nabízí dětem otevřené dílny. Letos se na stánku Jugenhausu vyráběl robot programovaný v Arduinu.


Na návštěvě v Jugenhausu

Součástí našeho pobytu byla také návštěva ve Werkraum v Plieningenu, v nejmenším, ale zato inspirativním pracovišti Stuttgarter Jugenhaus.

Zaujala nás také stolařská a designerská dílna ve Werkstathaus, nejstarším a největším pracovišti Stuttgarter Jugenhaus, ve kterém se zaměřují na práci s mládeží a dospělými, nabízejí grafické, sochařské, keramické kurzy, ale také foto a video kurzy, práce s médii a další.

Tento dům je zajímavý i z hlediska historie. Je to bývalá vila místních továrníků, která za války sloužila SS. Po válce padlo rozhodnutí, že bude navždy sloužit veřejnosti, především dětem.


Společně u pracovního stolu

Poslední den jsme se všichni sešli u pracovních stolu na veletrhu Hobby Messe a svorně se procvičovali v letování, vyřezávání a dalších podobných aktivitách. 

Příští rok už bychom mohli participovat na jejich vlastním veletrhu a představit tam své dílny. Zatím je vše otevřené, ale spolupráce funguje. A to je to, oč tu běží!


Text: Miroslava Dančáková

Fotografie: Miroslava Dančáková

 

Podobné příspěvky