Přispíváte před Vánocemi na dobročinné účely?
Málo se ví, že Češi patří k jedněm z nejaktivnějších národů, co se týče dobročinnosti. Zeptali jsme se proto zajímavých brněnských a lužáneckých osobností, zda se před Vánocemi zapojují do charitativních projektů a pokud ano, tak jak.
Nemám moc ráda to slovo „dobročinný“, přijde mi takové blahosklonné: „Teď učiníme dobro, pak zase můžem jít po svém.“ Ale lepší slovo asi nemáme… Do různých projektů se zapojuju během celého roku. Finančně popravdě přispívám dost málo, věnuju radši svůj čas. Pár hodin strávených při různých sbírkách nebo propagaci zajímavých projektů si dost užívám – je velice povzbudivé potkávat se tváří v tvář s lidmi, kteří pomáhají ostatním naprosto neokázale, nepateticky a přirozeně.
Barbora Antonová,
brněnská překladatelka, nakladatelka a politička,
předsedkyně hnutí Žít Brno
Charita je pro nás důležitá součást života. Nejen kvůli vlastnímu pocitu… Podporujeme aktivity neziskové organizace Bwindi orphans v africké Ugandě – kromě konkrétní školy i adopce na dálku a jejich další aktivity. Daří se nám také dovážet kávu a tu zde úspěšně nabízet. Zajímavé jsou i další výrobky z Afriky, například čokoláda s kávovými zrny. Další z aktivit, kam směřují finance naší cestovní kanceláře, je škola v indickém Ladaku, kterou postavilo Hnutí Brontosaurus. Podporujeme také nadaci Debra, která se stará o postižené nemocí motýlích křídel.
Rudolf Švaříček,
brněnský cestovatel,
zakladatel cestovní kanceláře CK Livingstone
Vánoce nevánoce, lidem vybírajícím do kasiček ve městě přispívám celoročně pár drobnýma. Mojí „srdcovkou“ jsou ale Zdravotní klauni. Měla jsem možnost setkat se s nimi párkrát v dětské nemocnici a jejich činnost prostě nejde nepodpořit. A víte, že v Lužáneckých řadách máme jednu zdravotní klaunku?
Ola Fojtíková,
nositelka ceny Fóra Dárců 2016
za pomoc Klubu nemocným cystickou fibrózou
Musím říci, že informace v otázce mě překvapila, myslela jsem, že jsme na tom v této oblasti o dost hůř. I když vlastně záleží, jak vnímáme slovo „přispívání“. Vánoční čas je obdobím, kdy se lidé zajímají více o ostatní, jsme zvyklí na sbírky přímo v ulicích a přibývají i příležitosti nakupovat „dárky“ , které pomáhají. Tím pádem se slovo „přispívání“ dá vnímat v kontextu peněz, které někde a někomu pomáhají. Já bych si dovolila tento kontext rozšířit: přispívat je možné také dobrovolnickou pomocí v organizacích a spolcích, sousedskou výpomocí či vlídným slovem. Každopádně, toto všechno lze dělat v průběhu celého roku a celé se to může stát běžnou součástí života jednotlivce. A tak se to snažím dělat já.
Kateřina Petrášová,
koordinátorka festivalu Jeden svět v Brně
Text: Redakce
Úvodní fotografie: flickr.com
Profilové fotografie: Archiv respondentů