/

Originální kraslice? Zkuste zdobení jezerní sítinou

Dříve se zavěšovaly ke stropnímu trámu a zdobily světnice. Kraslice zdobené jezerní sítinou, lidově také šáším, se začaly objevovat až v 19. století a tato technika není příliš rozšířená. Vyskytuje se jen v krajích, kde jsou vlhké louky, pastviny, luční bažiny, mokřiny a potůčky. Právě tam totiž najdete takzvanou sítinu. Proč je zdobení ze sítiny nejvhodnější na přelomu zimy a jara? A jaký je postup? Podrobný návod pro vás připravila Kristýna Knotová z lužáneckého pracoviště Linka.  


Co budete potřebovat?

  • vyfouknuté vejce
  • disperzní lepidlo například Herkules + štětec na nanášení
  • lámací nožík či špičaté nůžky
  • igelitový pytlík
  • špejli na protlačení sítiny, případně dřívko, sirku nebo druhý konec štětce
  • provázek nebo stuhu na zavěšení
  • igelitový pytlík
  • jezerní sítinu

 

Jak na to?

1. Sítina je pro tuto techniku nejvyzrálejší v zimních měsících a na začátku jara. Ostříháte ji, aby měla co nejdelší stonek. Do tří dnů od sběru by se měla zpracovat.

 

 2. Spodní část stébla rozštěpíte nůžkami, nožíkem nebo špendlíkem. Poté pomocí špejle vytlačíte dužinu. Zpočátku se vám to asi nebude moc dařit, ale nenechte se odradit. Po pár pokusech získáte gryf, kterým zvládnete vyndat dužinu po celé délce stébla. 

 

3. Po vytlačení by měla dužina ideálně jeden až dva dny odpočívat v igelitovém sáčku – příliš čerstvá schne až na vajíčku a vytváří pak ve vzoru mezery.

 

 

4. Dírkami ve vyfouknuté skořápce provlečete provázek na zavěšení. Vejce posadíte do vhodného stojánku například do kalíšku nebo krabičky na vajíčka. Na skořápku nanesete štětcem lepidlo od vrcholku a postupně nalepíte linie ze sítiny.

 

A je to! Krásné a teplé jaro může přijít :)

 

 

 

 

 

 

Autorka návodu Kristýna Knotová alias Kiša je pedagožka lužáneckého pracoviště Linka, která je nyní na mateřské dovolené. Zabývá se různými výtvarnými a rukodělnými technikami a je vedoucí turistického oddílu.


Autorka textu i fotografií: Kristýna Knotová alias Kiša

Podobné příspěvky