Podzimní kosmetický tip: Vyrobte si vlastní měsíčkovou mast jako od našich babiček
Určitě si nejeden z nás vybaví svoji babičku, jak se maže kostivalovou mastí. Napadlo vás ale někdy, že si přesně takovou mast můžete vyrobit i sami doma? Výroba není složitá a ingredience seženete snadno a poměrně levně. Jediné, na co nesmíte zapomenout, je potřeba naložit bylinky s dostatečným předstihem, aby měly čas do masti předat svoje cenné vlastnosti. Ukázkový recept z kurzu Kosmetická dílna v SVČ Lužánky – pracoviště Lidická, je tu právě pro vás. Ať slouží!
Na internetu seženete mnoho receptů typu „rozehřej sádlo, přidej bylinku a po měsíci zahřej a slij“. Sádlo je skvělým pomocníkem, protože se dobře vstřebává, a tak pomáhá dopravit účinné látky v bylinné masti do těla. Pokud vám ale záleží na příjemné struktuře masti, nebo jste dokonce vegani a použití sádla se vám příčí, máme pro vás dokonalý recept na domácí bylinkové mastičky. Nebojte se, obsahuje jen pár ingrediencí, které snadno seženete, a je skoro tak jednoduchý, jako uvedený se sádlem.
Nejdůležitější proces je macerace
Čeká nás macerace bylin v masťovém základu. Co to vlastně macerace je? „Macerace je proces, při kterém se uvolňují látky obsažené v ingredienci, kterou nakládáme do základu (běžně olej, líh). Tím získává základ další vlastnosti, které pak můžeme využít. Výsledný výrobek – macerát se dá v kosmetice využít buď samostatně, nebo jako přísada v nějakém receptu.“ Podle uvedeného receptu můžete vytvářet různé masti dle libosti. Postup si ukážeme na měsíčkové masti, kterou právě tvoří slečny v lužánecké Kosmetické dílně.
Měsíčková mast
Co budeme potřebovat?
Ingredience na 100 g masti:
- 60 g bambuckého másla
- 20 g oleje (kokosový, slunečnicový, mandlový…)
- 20 g včelího nebo sójového vosku
- 10 vrchovatých lžic sušených nebo zavadlých měsíčkových květů
- Volitelně: 50 kapek esence (k měsíčkové masti přidáváme levandulovou esenci – účinky se doplňují)
Jak na to?
Do zavařovací sklenice odvážíme bambucké máslo, olej a přidáme měsíček. Hrnec naplníme cca do 1/3 vodou, postavíme do něj zavařovačku s přísadami a vše ohříváme. Právě začíná proces tavení ingrediencí na vodní lázni.
Zahřejeme a odstavíme, a takhle třikrát dokola
Směs ve vodní lázni ohříváme zhruba hodinu – čas od času promícháme a kontrolujeme, zda nevyvřela voda. Po hodině odstavíme, zavařovačku uzavřeme a na temném, suchém místě necháme odpočívat týden až měsíc. Tento proces opakujeme ještě dvakrát, vždy po týdnu až měsíci, abychom podpořili uvolňování látek z měsíčku do masti.
Po vodní lázni přidáme už jen vosk a mast je na světě
Poté přes filtrační papír přecedíme přísady do nekovové, teplu odolné misky a přidáme vosk. Směs prohřejeme na vodní lázni do roztavení vosku, přidáme esence a promícháme. Hotovou mast vložíme do čisté nádoby. Skladujeme na suchém místě mimo přímé sluneční záření při pokojové či nižší teplotě. Mast vydrží minimálně rok od data výroby, nebo dle nejkratší doby spotřeby jedné ze surovin. Přejeme spoustu příjemných chvil při tvoření a krásnou zdravou pokožku!
Zajímají vás recepty na kosmetiku z přírodních ingrediencí, kterou si zvládnete vyrobit sami doma? Podívejte se na http://annapotuckova.cz a dozvíte se vše ze světa přírodní kosmetiky.
Autorka textu i fotografie: Anna Potůčková,
vedoucí oddělení, tvořivé kroužky na pracovišti Lidická,
vedoucí kroužku Kosmetické dílny na pracovišti Lidická