/

Brno bude hostit festival amatérského a loutkového divadla

Amatérští herci, soutěžní přehlídky, workshopy, diskuze a hlavně kulturní zážitek na začátku dubna. To jsou dva divadelní festivaly, které pořádá Středisko volného času Lužánky. Špíl-berg představí 31. března až 2. dubna v divadle CO.LABS devět představení od souborů z několika českých měst. Loutku v Brně si rodiny s dětmi užijí 1. dubna v lužáneckém pracovišti Legato, kde zhlédnou čtyři představení. Na oba festivaly není nutná rezervace a vstupné je dobrovolné.          


Už po devatenácté se v Brně pořádá Festival Špíl-berg, který sdružuje krajská kola postupových přehlídek Mladá scéna, Šrámkův Písek a Wolkrův Prostějov. Tedy setkání neprofesionálních divadelních souborů a sólových recitátorů, kde je zvána nejen odborná porota, ale také veřejnost. Tři dny plné činoherních i experimentálních představení v divadle CO.LABS v ulici Kounicova potěší malé i velké diváky.

 Letos se mohou diváci těšit na devět představení, například na inscenaci Richard III., což je divadelní experiment site specific přímo od Lužáneckého souboru Mámení. Součástí je i doprovodný program, například diskuze se soubory a lektory nebo večerní hudební program,” uvedla organizátorka a lektorka z lužáneckého pracoviště Lidická Monika Okurková

     

Loutky zase ožijí v lužáneckém pracovišti Legato, které přivítá na regionální postupové přehlídce Loutka v Brně soubory nejen místní, ale také z Lomnice a Jaroměře. Tři soutěžní představení O Popelce, Opice a strom, Aňuška a Marfuška doplní také jedno inspirativní vystoupení v podání spolku Pěstujeme příběhy s názvem Betonová sukně – příběh o princezně, která sbírá odvahu, aby se vydala hledat poklad. Výkony amatérských herců bude sledovat odborná porota, která nominuje jedno z představení na celostátní přehlídku loutkového divadla Loutkářská Chrudim 2023, pařící k nejstarším národním přehlídkám v Evropě.  

Těší nás, že můžeme podpořit české a slovenské loutkářství, které je od roku 2016 na seznamu světového dědictví UNESCO. O představeních budeme se soubory také diskutovat a příchozí diváci si budou moci tvořit v rukodělného workshopu,” doplnil k programu říditel a lektor z lužáneckého pracoviště Legato Tomáš Mohapl Doležal.

 


Autorka: Kristýna Kolibová

Fotografie: Archiv SVČ Lužánky

Podobné příspěvky