Za sportem do Lužánek

Ve Středisku volného času Lužánky najdete na deseti pracovištích více než sto kroužků se sportovním zaměřením. Škála nabízených sportovních aktivit je skutečně široká – od sportů olympijských (běžecké lyžování, volejbal, stolní tenis, moderní gymnastika, judo, veslování), přes „malé sporty “ (florbal, karate, TRX, aerobic, zumba, kung – fu), po opravdové pohybové speciality (capoeira, jízda na jednokolkách nebo discgolf).

VeslováníPo dlouhé době opět brněnská základna pro malé veslaře

Nedílnou součástí sportovních kroužků jsou také sportovní přípravky pro nejmenší jak všeobecné, tak také specializované. Novinkou podzimu je přípravka veslařská pro děti od 8 do 10 let, která bude kombinovat všeobecnou sportovní přípravu s prvními veslařskými krůčky. „Chceme v Brně znovu vybudovat dětskou a mládežnickou základnu jednoho z historicky nejúspěšnějších olympijských sportů a chceme začít opravdu od základů,“ komentuje veslařskou přípravku pro nejmenší Lucie Nečasová z lužáneckého pracoviště Lata.


Dětský sportovní klubDětský sportovní klub připravuje malé budoucí sportovce

Pro budoucí sportovce je určen také Dětský sportovní klub a Sportovní akademie, nabízející dětem od 5 do 9 let nejen základy nutné pro jednotlivá sportovní odvětví, ale také pravidelné testování fyzických a psychomotorických předpokladů s následným doporučením pro jednotlivé sporty. „Svým pojetím je tato „přípravka“ jedinečná i v tom, že v lektorském týmu najdeme jak trenéry gymnastiky nebo košíkové, tak také trenéry atletiky a lyžování, a právě díky velkému trenérskému zázemí umožňujeme společnou přípravu dětí různě starých, včetně sourozeneckých dvojic,“ popisuje Nečasová.


Nejen sportovní kroužky, ale také sportovní tábory

Mezi příměstskými tábory v Brně najdeme alespoň třetinu těch sportovních. Jsou obvykle všeobecné, s ochutnávkou řady většinou míčových sportů. Výjimkou jsou od roku 2011 veslařské příměstské tábory, pořádané ve spolupráci s TJ Lodní sporty Brno, kde se za 5 dní děti od 9 – 14 let naučí základům veslování. Tábory za 5 let prošlo 90 dětí, u veslování zůstalo neuvěřitelných 30 žáků a dorostenců a loňskou účastnicí příměstského tábora Olympiáda na přehradě je letošní žákovská mistyně Moravy Veronika Burešová.


Text: Lucie Nečasová, Anna Petrželková

Fotografie: Archiv Lucie Nečasové a pracoviště Lata

Podobné příspěvky