/

VIDEOSERIÁL: JAK SE STÁT ZÁCHRANÁŘEM NEBO ZÁCHRANÁŘKOU U VÁS DOMA #3

Ve třetím díle zdravotnického video seriálu uvidíte v akci opět Rockerku a Zdravušku. Tentokrát budou ošetřovat popáleniny a trénovat postup při úrazu hlavy. Naučíte se správně kontaktovat záchrannou službu a taky jak se zachovat, když někdo omdlí. Užijte si další školu hrou s kroužkem Záchranáři!


Kroužky Záchranářů najdete na pěti lužáneckých pracovištích a jsou zaměřené poskytování první pomoci a seznámení s fungováním lidského těla. Kroužky navštěvují děti od 6 do 13 let, horní hranice není omezená. Lektoři se věnují výuce první pomoci a školení Zdravotníků zotavovacích akcí už řadu let.

V lužáneckých kroužcích Záchranáři se snaží výuku přiblížit dětem prostřednictvím her, scének a skupinových projektů. Jednoduše se bavit a přitom se učit. Pro děti připravují také pobytový tábor poslední týden o prázdninách. Hlavním cílem je vytvořit komunitu, která má zájem o první pomoc, zdravovědu, tělovědu a integrovaný záchranný systém.

Od společné víkendovky k založení komunity Záchranářů v Lužánkách

V lednu prožili lektoři s malými záchranáři první společnou víkendovku v Bedřichově u Lysic. Bydleli na faře a podnikali výpravy do blízké přírody. Počasí bylo ten víkend přímo pohádkové. Napadl sníh, takže si záchranáři užili sněhové radovánky. Během výletů se děti naučily i spoustu zdravotnických postupů například ošetřování v terénu, transport pomocí plachty nebo roli zraněného, kdy se musely spolehnout na pomoc ostatních. 

V chatě pak záchranáři hráli spoustu her, získávali znalosti o lidském těle a trénovali dovednosti v ošetřování. Ty si pak děti mohly otestovat v simulovaných případech, kde kromě ošetření zvládly ještě vyhodnotit situaci a vybrat vhodný postup pro pomoc zraněnému figurantovi. 

„Společná víkendovka se nám moc líbila a těšíme se na další podobnou akci. Tou nejbližší je letní tábor. Děláme ho hlavně pro naše děti z kroužků, ale rádi přibereme i další kamarády, kteří se k nám přidají třeba v září do kroužků. Chceme, aby se děti z jednotlivých kroužků vzájemně setkávaly, sdílely si zážitky, inspirovaly se a učily jeden od druhého,“ popsala dojmy z víkendového výletu a smysl komunity jedna z lektorek Monika Vrátná. 

A teď už slíbené video!

Tentokrát nebudete potřebovat žádné pomůcky. Ale buďte pozorní, ať víte, jak se postarat o popáleniny, člověka v bezvědomí a jak správně postupovat v případě úrazu hlavy.

 

A kde najdete první dva díly s videi našich záchranářů? Mrkněte na to, jak obvázat zraněnou ruku a nohu a také jak ošetřit řezné zranění a postarat se o člověka v bezvědomí.


Video: Kolektiv vedoucích kroužků Záchranáři – František Serbus, Monika Vrátná, Anna Horáková 

Autorka textu: Monika Vrátná

Fotografie: Archiv kroužků Záchranáři

Podobné příspěvky