Vánoční obchůdek spojuje lužánecké klienty i zaměstnance

Stejně jako v předchozích letech, i tento rok se na pracovišti Lidická během tradiční akce pro děti a jejich rodiče s názvem Vánoční domeček otevře charitativní vánoční obchůdek, jehož výtěžek pomáhá hendikepovaným dětem prožít o něco plnohodnotnější život. Letos se peníze z prodeje použijí na nákup nového invalidního vozíčku pro sedmiletou Simonku. O tom, jak a proč mohou zájemci pomáhat, jsem si povídala přímo s Janou Dráždilovou Schmidovou z pracoviště Lidická, která má celý projekt na starost.

Proč jsi začala Vánoční obchůdek pořádat?

Navázala jsem na bývalou kolegyni Evu Dittingerovou, která v rámci Vánočního domečku zavedla velmi podobný charitativní bazárek. Mám ráda Vánoce a dobročinné akce s nimi spojené, navíc mě pomoc ostatním vždy zajímala. Když se naskytla možnost pokračovat v Evině práci, využila jsem ji a projektu se ujala.

Letos bude výtěžek určený pro sedmiletou Simonku. Proč ses rozhodla pomoct právě jí?

Simonku trápí spinální muskulární atrofie. To je nemoc, která postihuje příčně pruhované svaly, tedy svaly ovládané vůlí, pomocí nichž můžeme chodit, ovládat hlavu, krk a také polykat. Momentálně Simonka neovládá dolní končetiny a její se stav se bohužel nelepší. Dokonce jí byl přiznán třetí stupeň invalidity. Nutně potřebuje nový vozíček, protože současný dětský vozík jí už nemůže při její výšce zajistit kvalitní a zdravé sezení.

Rodiče Simonky tě sami oslovili? Nebo jak jste se poznali?

Simonka byla letos u mě na Lidické na příměstském táboře. Moc se jí tu líbilo, tak jsme se s maminkou dohodly, že bude navštěvovat i můj pravidelný kroužek pro děvčata. Sama jsem je potom přímo oslovila s nabídkou pomoci. Vždycky se snažíme vybrat takové dítě, které má k Lužánkám vztah.

Jak celý obchůdek funguje? A kdo se na něm podílí?

Děti i dospělí z lužáneckých kroužků vytváří různé rukodělné výrobky s vánoční tématikou, chystají vánoční vazby, vaří domácí marmelády, pečou cukroví nebo buchty a své výtvory nám nosí sem, na Lidickou. Na akci Vánoční domeček se pak všechny výrobky prodávají a výtěžek z prodeje putuje konkrétnímu dítěti. Je krásné, že součástí dobročinného obchůdku jsou tak naši dospělí klienti, děti z kroužků i zaměstnanci Lužánek … Je to činnost, která nás všechny spojuje.

A nosí věci do obchůdku i lidé mimo Lužánky, ti kteří nechodí do kroužků a kurzů, nebo nejsou zaměstnanci?

Ano, měli jsme i výrobky od lidí zvenčí a tento rok se mi už zase ozvali a slíbili, že opět něco vyrobí. Od jednoho sochaře jsme třeba dostali krásné dřevěné sochy. Jednu mám vystavenou v kanceláři. I maminky, co tu chodí s dětmi, se o náš vánoční obchůdek zajímají. Některé přinesou výrobky, ale hlavně si přijdou nakoupit, což je hodně důležité.

O co mají lidé největší zájem?

Určitě o všechny praktické výrobky! Dobře se prodávaly voňavé pytlíčky do skříně plněné levandulí, šperky nebo proutěné věci a košíky z pedigu. Náš ředitel třeba jeden rok naložil hermelín, po kterém se jen zaprášilo. I cukroví nachystané a pěkně zabalené v balíčku s mašličkou bylo hned pryč.


Simonka
Simonka

Pokud byste měli chuť a čas něco pěkného a smysluplného vytvořit (např. keramiku, šité tašky, voňavé sáčky s kořením, cukroví, malbu, grafiku, vánoční ozdoby a dekorace, šperky, domácí marmelády a sirupy, zkrátka fantazii se meze nekladou…) a chtěli tak pomoct malé Simonce, budeme velmi rádi. Hotové výrobky můžete donést na pracoviště Lidická. Prosíme, nenoste staré a použité věci.

Chcete pomoci, ale nejste zběhlí v rukodělných pracích ani v pečení? Simonka má otevřený sponzorský podúčet u Konta Bariéry s číslem 777 777 222/0800, variabilní symbol 0955058137 a uvítá jakýkoliv finanční dar.

A hlavně přijďte v sobotu 17. prosince 2016 na akci Vánoční domeček na Lidickou, kde si můžete vyzkoušet tradiční vánoční zvyky a v šestnácti dílnách vyrobit vánoční ozdoby, dekorace, zajímavé vánoční dárky a samozřejmě si nakoupit i originální a pěkné výrobky v charitativním vánočním obchůdku.


Text: Veronika Davidová

Fotografie: Jana Dráždilová Schmidová a archiv SVČ Lužánky

Podobné příspěvky