/

Kosmetický tip: Jak na bylinkové polštářky do koupele

Přemýšlíte o vlastnoručně vyrobeném dárků pro blízké, nebo o smysluplném tvoření, které bude bavit celou rodinu? Zkuste bylinné polštářky do koupele. Je to jednoduché a výroba i samotný dárek baví děti i dospělé. V osvědčeném receptu je prostor také pro kreativitu, každý si může vybrat bylinu podle nálady. Jen pozor, abyste nekombinovali třeba ty, které jsou na povzbuzení s bylinkami na uklidnění. Jaká jsou další úskalí a jaký je postup? Dozvíte se z tvoření od Anny Königové z Rukodělného ateliéru na Solniční. Ať se dílo podaří!


Co budete potřebovat?
Ingredience na jeden sáček:
  • 10 g ovesných vloček
  • lžíci sušených květů levandule
  • lžíci sušených růžových okvětních listů
  • lžíci heřmánku
  • půl kusu kůry skořice
  • 2 kapky EO růže – volitelně, jen pokud máte esenciální olej, nikoli chemickou náhražku
  • 2 kapky EO levandule
Náčiní:
  • organzový sáček nebo organtýn
  • jehlu, nit nebo provázek na zabalení
Jak na to?
Nejprve drtíme, mícháme, pak plníme

V hmoždíři rozdrťte skořici, stačí nahrubo. Nemáte-li hmoždíř, lze použít sáček a paličku na maso. Poté v misce smíchejte byliny, ovesné vločky a skořici. Na směs rovnoměrně kápněte esenciální oleje a promíchejte.

Další postup záleží na pokročilosti. Buď směsí naplňte organzové sáčky a dobře zavažte. Nebo si nastříhejte z tenké látky, třeba organtýnu nebo organzy, stejně velké čtverce, případně kolečka nebo srdíčka, a obšijte je tak, aby vám zůstal malý otvor na plnění. Až pytlík naplníte směsí, zašijte i tuto dírku. Na závěr lze přišít stužku, za kterou můžete sáčky pověsit na přítok vody. Díky tomu se směs bude ve vodě luhovat lépe.

Skladujte v suchu a temnu, nejlépe uzavřené v nádobě. Ideální je vyrobit víc bylinkových polštářků a na  závěr naaranžovat do pěkné krabičky či sklenice.

Proč jsou v sáčku i ovesné vločky? 

Ovesné vločky obsahují mnoho látek, které blahodárně působí na pokožku. Ne nadarmo se ekzematikům doporučuje koupel v ovesných vločkách. V tomto případě ale v mnohem vyšší koncentraci. :-)

Na co byste měli dávat pozor?

Při výběru bylin je potřeba kupovat byliny určené na konzumaci nebo koupel, nikoli květy, které mají například ve výtvarných potřebách k dekoraci či do svíček. Mohou být totiž chemicky ošetřené.

Při volbě esenciálních olejů vybírejte pouze z přírodních, které poznáte tak, že na obalu je uvedené „esenciální olej“ nebo „éterický olej“ a latinský název byliny. Nepořizujte chemicky vyrobené vůně, které vypadají i voní dost podobně, ale mnohdy nejsou vhodné pro kontakt s pokožkou, nebo jsou vyloženě škodlivé.

Zajímají vás recepty na kosmetiku z přírodních ingrediencí, kterou si zvládnete vyrobit sami doma? Podívejte se na annapotuckova.cz a dozvíte se vše ze světa přírodní kosmetiky. Anebo se stavte u Aničky v kanceláři na Lidické a kupte si její Kosmetickou kuchařku.


Autorka textu i fotografie: Anna Königová

Podobné příspěvky