/

Schovala jsem se za list. Projekt, který bere dech a chytá za srdce

Rodiče, domácí zátiší, zvířátka, sourozenci, ale také abstraktní i opakující se tvary. Takhle vnímají domov lidé s mentálním handicapem a své představy přenesli do fotografických snímků. Výstavu jejich nejzdařilejších děl můžete zhlédnout společně s fotografiemi uznávaného umělce profesora JINDŘICHA ŠTREITA v  Art Gallery Brno od 3. do 26. března.


Odneste si mimořádný zážitek z výstavy fotografií, jejichž autory jsou klienti denního stacionáře Gaudium a profesora Jindřicha Štreita, který je zároveň odborným garantem výstavy. Autorkou tohoto projektu je Ilona Kulíková, lektorka Střediska volného času Lužánky, která vysvětlila, proč se výstava jmenuje právě Schovala jsem se za list?

„Klienti stacionáře Gaudium doprovázeli zpěvem herce Jana Budaře na koncertě v brněnském parku. Jedna trochu silnější nezpívající klientka v hledišti chvilku fotila a chvilku se schovávala za jeden javorový list. Na otázku proč se zakrývá, odpověděla: „Aby mě neviděli!“ Protože jsem seděla za ní, měla jsem možnost vidět na displeji jednoduchého fotoaparátu, jak fotí svět, který vidí, jak zaměřuje focený objekt. Tento příběh vyjadřuje zjednodušené a prosté myšlení lidí s mentálním handicapem. Tenkrát mě napadlo dát jim příležitost k vizuálnímu vyjádření jejich vnímání života a prezentovat ji na výstavě. Zrodil se projekt Schovala jsem se za list,“ uvedla autorka projektu Ilona Kulíková.

Výstava je umístěna v Art Gallery Brno a jejím hlavním tématem je „Domov“. První část výstavy tvoří barevné fotografie klientů stacionáře, kteří fotili zapůjčeným fotoaparátem to, co je zaujalo v jejich každodenním životě. Můžete tak na chvíli spatřit svět jejich očima. Druhou část výstavy potom tvoří černobílé snímky profesora Jindřicha Štreita, z doby před rokem 1989, které dosud nebyly nikde publikovány.

Výstava je prodejní a můžete ji navštívit každé úterý, středu a čtvrtek v době od 10 do 17 hodin v Art Gallery Brno na ulici Veveří 8. Komentovanou prohlídku nebo jiný čas návštěvy si můžete dohodnout na telefonu 722 988 700. Výstava potrvá do 26. 3. 2020, fotografie jsou velkoformátové o rozměru 70 x 100 cm.

Výstavu pořádá Lužánky – středisko volného času Brno, příspěvková organizace a Art Gallery Brno. Projekt vznikl za podpory statutárního města Brna a Ministerstva kultury ČR. Záštitu nad akcí převzala primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková.


Autorka textu i fotografií: Jolana Breitenbacherová

Podobné příspěvky