/

ROZHOVOR: Brigáda, která má smysl. Staňte se osobním asistentem či asistentkou na letním táboře

Baví vás práce s dětmi? Máte alespoň minimální pedagogické vzdělání? A sháníte brigádu na léto? Máme pro vás jedinečnou příležitost, jak se můžete zapojit do příměstských táborů největšího a zároveň nejstaršího střediska volného času v Česku – SVČ Lužánky. Staňte se osobním asistentem či asistentkou dětem se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP) a užijte si léto zábavně a smysluplně. Prázdniny se kvapem blíží a třeba hledáme zrovna vás! Proto neotálejte a posílejte životopisy, motivační dopisy a vaše časové možnosti na lada@luzanky.cz. Co tato brigáda obnáší, jaké jsou podmínky pro uchazeče a jaká je odměna, na to jsme se ptali zástupkyně ředitele Petry Rychecké.


Jak vypadá den asistenta/tky na příměstském táboře? 

Osobní asistent na příměstském táboře má především pomoci dítěti se SVP zapojit se do programu tábora podle jeho možností a potřeb. Nevytváří tedy program tábora, ale přizpůsobuje ho konkrétnímu dítěti. Po domluvě s vedoucím tábora se pak může podílet i na dalších činnostech, ale jeho prioritou je vždy dítě se SVP.

O jaké děti se asistent/tka stará?

Jedná se především o děti s poruchami pozornosti, jako je ADHD nebo ADD, o děti s mírnou formou autismu nebo s poruchami pohybového ústrojí, případně smyslů – nedoslýchavé, slabozraké a podobně. Konkrétní diagnózu a instrukce, jak dítěti nejlépe pomoci zapojit se do programu, získá asistent přímo od rodičů dítěte a od vedoucího tábora.

Osobní asistent pomáhá hlavně dětem s poruchami pozornosti

Má asistent/tka přidělené vždy jen jedno dítě?

Ano, pouze ve výjimečných případech se dělí například dva asistenti o tři děti. Záleží na situaci.

Asistent/tka bude pomáhat dětem jen na příměstských nebo i pobytových táborech?

V tomto případě hledáme asistenty na příměstské tábory, protože jsou méně náročnou formou. Ale pokud by někdo měl zájem jet na pobytový tábor a pomoci dítěti se SVP i tam, může se ozvat a my mu nabídneme konkrétní pobytový tábor.

Potřebuje zájemce či zájemkyně o brigádu na letním táboře speciální kurzy, nabyté zkušenosti, nebo se vše naučí na místě?

Je dobré, aby měl alespoň základní znalosti vývojové psychologie a tušil, co dané SVP obnášejí. Samozřejmě je každé dítě zcela specifické a na vše se připravit nikdy nedá. Ale je fajn, když zájemci mají představu, do čeho jdou.

Není nutná předchozí zkušenost, ale zájemce o brigádu by měl mít alespoň základní znalosti vývojové psychologie

Pro koho je brigáda vhodná?

Brigáda je vhodná pro ty, kteří si netroufají vést program celého tábora, ale rádi by nahlédli pod jeho pokličku. Dále je brigáda jako stvořená pro lidi, kteří mají rádi děti a preferují individuální přístup. Také pro studenty, kteří chtějí získat praxi. A je to vlastně práce pro kohokoliv, kdo chce v létě strávit týden smysluplnou prací.

Jedná se pouze o sezónní brigádu, nebo lze navázat dlouhodobější spolupráci?

S řadou asistentů, kteří u nás pracovali v létě, pak spolupracujeme i nadále. Stávají se vedoucími kroužků, táborů nebo pomocníky na akcích. Záleží na jejich zájmu a schopnostech.

Jaká je odměna a další benefity za práci asistenta/tky? 

Myslím, že hlavní odměnou je spokojené dítě. Pokud vidíte, že jste pomohli dítěti se SVP zapojit se plnohodnotně do programu tábora, že získalo i díky vám nové kamarády a spoustu zážitků, je to ta nejlepší odměna. Samozřejmě jsou důležité i ty materiální věci. Plat činí dva tisíce korun za týden práce, k tomu samozřejmě strava na táboře, účast na programu, ať už se jde na koupaliště, na nějakou atrakci nebo třeba sport. Studenti Masarykovy univerzity si navíc tuto aktivitu mohou vybrat jako pedagogickou praxi a získat za ni zápočet.

Brigáda je vhodná pro studenty, kteří za ni mohou získat zápočet nebo tak absolvovat pedagogickou praxi

Na koho se mohou zájemci či zájemkyně obrátit a co je potřeba zaslat?

Údaje o dětech se SPV a jejich přihlášení na tábory shromažďuje kolegyně Lada Křivánková, která vede i evidenci osobních asistentů. Kdo má tedy zájem, ať posílá životopisy, motivační dopisy a časové možnosti na lada@luzanky.cz.

Co bys vzkázala těm, kteří váhají, jestli poslat životopis?

Člověk má dělat věci, které mají smysl, dělají mu radost a pomáhají druhým. Takže jestli řešíte, jakou brigádu si najít na léto, tak tohle je jedna z těch, co předchozí větě odpovídají. A nebojte se – na případné problémy nikdy nebudete sami!


Autorka: Kristýna Kolibová

Fotografie: Archiv SVČ Lužánky

 

 

 

 

Podobné příspěvky