Nastávající rodiče si během jednoho červnového víkendu vyzkoušeli vše důležité před příchodem miminka

Jak správně manipulovat s miminkem? Co očekávat při porodu a během šestinedělí? Mají budoucí rodiče nějaká práva? Jak dosáhnout plného kojení? Co všechno je třeba používat na citlivou pokožku miminka? Na tyto otázky i spoustu dalších odpověděl první víkendový kurz s názvem Čekáme miminko v režii pracoviště Lata.

O třetím červnovém víkendu se na pracovišti SVČ Lužánky Lata v Žabovřeskách dveře netrhly. Nastávající rodiče sem totiž přišli nasát před příchodem svých potomků informace nezbytné při rodičovské péči, utřídit si názory na nejrůznější kontroverzní či méně kontroverzní témata, odpočinout si během cvičení a poznat jiné páry stejně natěšené na nový přírůstek.

Kromě teoretických znalostí, které nastávající rodiče získali od zkušeného týmu složeného z porodní asistentky, laktační poradkyně, aromaterapeutky a cvičitelky jógy, se kurz věnoval také praktickému nácviku péče s reálnými modely miminek vážícími až čtyři kilogramy i živou několikaměsíční modelkou Eliškou.

„Každý si vezměte jedno miminko, jsou speciálně upravená tak, že váží až čtyři kila. Já si vezmu třeba tady Karla,“ vyzývá na nedělní části kurzu laktační poradkyně Lucie Nečasová. „Tak a teď si zkusíme, jak s miminkem správně a bezpečně manipulovat, jak ho jednoduše nakojit, přebalit a vykoupat. Zapamatujte si: U-úchop, podepřít krček, palec a ukazovák k uším, udělat oporu, …“ páry bedlivě naslouchají, poctivě zkouší různé kojící i manipulační techniky a v mezičase se doptávají nebo si zapisují.

Nastávající rodiče sem přišli nasát před příchodem svých potomků informace nezbytné při rodičovské péči, vytřídit si názory na nejrůznější kontroverzní či méně kontroverzní témata, odpočinout si během cvičení a poznat jiné páry, stejně natěšené na nový přírůstek.

Už mají za sebou sobotní povídání o porodu a výběru porodnice, první dny po porodu i šestinedělí, péči o novorozence a večerní těhotenskou jógu. Po nedělním kojení, nošení, šátkování a přebalování je čeká ještě oběd a aromaterapie pro maminky i miminka.

Kromě teoretických znalostí se kurz věnoval také praktickému nácviku péče s reálnými modely miminek vážícími až čtyři kilogramy.

„Kurz nám dodal sebevědomí, že všechno s partnerem zvládneme. Teď už víme, na co si dát pozor, na co máme právo, čemu se vyvarovat, kdy jet do porodnice, jak řešit případné problémy. A hlavně jsme se utvrdili v tom, že rodiče budeme my a že vše máme dělat po svém, tak jak to cítíme, jak nám to přijde správně,“  popisuje dojmy z kurzu nastávající maminka Adéla Šosová. „Nejvíc se mi líbila ukázka reálného kojení miminka s živou modelkou, možnost pobavit se s čerstvou maminkou o bezprostředních dojmech po porodu, praktická část zacházení s miminkem i ukázka koutku hrůzy – toho, co je užitečné a hlavně toho, co je úplně nepotřebné a zbytečné. I můj partner byl nadšený a když jsme odcházeli, tak řekl, že to bylo boží,“ nadšeně doplňuje.

„Myslím, že program zaměřený právě na praktické dovednosti, které jsou potřeba při příchodu děťátka do rodiny, ve spojení s relaxačními aktivitami a v dostupném prostředí v centru Brna je to, co náš kurz odlišuje a také proč jej rodiče vyhledávají. Další termín plánujeme na 20. října a doufáme, že bude stejně úspěšný jako ten červnový,” zve na podzimní termín zážitkového kurzu Čekáme miminko organizátorka Olga Fojtíková.


Text a fotografie: Anna Petrželková

Podobné příspěvky