Chceme dávat praktickou dovednost a zkušenost, virtuální informace miminko nepochová

Lužánecké pracoviště Lata v Žabovřeskách je zaměřené na rodiny s dětmi. Nabízí nejen běžné kroužky a kurzy pro rodiny, ale i aktivity, které mohou nastávající rodiče  provést  těhotenstvím i počátečními fázemi rodičovství. Lata je zároveň pracoviště plné inspirativních žen se skvělými nápady. Jedním takovým nápadem je i víkendový kurz pro budoucí rodiče s názvem Čekáme miminko.
Setkala jsem se s jednou z organizátorek, Olgou Fojtíkovou, která popisuje, jak takový víkendový kurz bude probíhat. Do rozhovoru se plynule vložila laktační poradkyně Lucie Nečasová a hovořila o tom, jaké další aktivity na kurz navazují.

Jak jsem při brouzdání na internetu zjistila, o předporodní kurzy v Brně není nouze. Čím je víkendový kurz Čekáme miminko jiný?

Je jiný tím, že je zážitkový. Budoucí maminky anebo oba rodiče pozveme mimo město, do příjemného prostředí,  kde si budou moci celý víkend prakticky vyzkoušet, jaké to asi bude, až se jim miminko narodí.  Kromě klasické předporodní přípravy, vedené porodní asistentkou, se budeme věnovat i praktickému nácviku pečování o miminko – chování, nošení, pokládání do kočárku, přebalování, koupání… Maminky si na reálném modelu miminka zkusí, jak správně a bez potíží kojit, tátové třeba to, jak dát děťátko správně odříhnout. A navíc máme nachystaný malý bonus – možnost protažení při těhotenské nebo partnerské józe, aromaterapeutickou dílnu pro maminky a řemeslnou dílnu pro tatínky.  A myslím, že program zaměřený na praktické dovednosti, které jsou potřeba při příchodu děťátka do rodiny, ve spojení s relaxačními aktivitami v krásném prostředí je to, co náš kurz odlišuje.

Jak kurz bude probíhat?

Rodiče přijedou v sobotu ráno, vyberou si reálně těžký a velký model miminka i s většinou potřebné „výbavičky“ a vyberou si i takové drobnosti, jako zda jejich miminko bude nosit látkové či papírové plenky.  Začneme  předporodní přípravou, tu povede porodní asistentka Jana Riedlová, která spolupracuje s brněnskými porodnicemi a s porodnicí ve Vyškově. Po obědě budeme pokračovat s praktickým nácvikem kojení, protože právě u kojení je nejdůležitější zdánlivě obyčejná zručnost v zacházení s děťátkem. Před večeří se na chvíli vrátíme sami k sobě – bude nachystána lekce těhotenské a případně i partnerské jógy. Po večeři se naučíme miminko správně vykoupat a prozradíme tipy, jak děťátko uspat. A kdo bude chtít, nechá si model miminka u sebe i přes noc.

A v neděli?

V neděli se budeme hodně věnovat jak manipulaci s miminkem, správnému chování a nošení, tak další části přípravy k porodu. Po obědě si maminky užijí aromaterapeutickou dílnu. Pokud se kurzu budou účastnit i tatínci, vyrobí ve chvíli, kdy se maminka bude věnovat vůním, první dřevěnou hračku pro miminko.  Kurz bude končit zhruba v pět hodin odpoledne.

Co všechno je nutné pro to, aby se budoucí rodiče mohli do kurzu přihlásit? Pro jaké stadium těhotenství jsou kurzy vhodné?

Je to jednoduché – kdo se přihlásí, ten jede. Ženu může, ale nemusí, doprovázet partner, nebo ten, kdo ji bude doprovázet u porodu.

Vím, že podobné kurzy ale na Latě probíhaly už dříve. Liší se váš víkendový kurz od těch předešlých?

Dřív kurzy probíhaly jako dvouhodinová přednáška pravidelně jednou týdně. Těhotné ženy, které k nám chodily do cvičení, si mohly po cvičení vybrat, zda půjdou i na přednášku přípravy k porodu na konkrétní téma. Myslíme si, že forma pravidelné teoretické přednášky přežila. Pobytový kurz je jiný, protože na něj rodiče nemusí docházet každý týden, rozptylováni povinnostmi, které je doma čekají a navíc je zásadně cílen na praktické a použitelné dovednosti. A to mnohem lépe obsáhne víkend v příjemném prostředí hotelu u Porčova mlýna.

Myslíš si, že po absolvování kurzu tedy budou rodiče připravení na porod a péči o dítě? Stačí k tomu jeden víkendový kurz?

Myslím si, že stačí.  Díky „zážitkovému bonusu“  se zbaví strachu, zjistí, co mohou očekávat a ujistí se, že běžné situace s  miminkem zvládnou.

Připraví kurz i na porod doma?

Při výběru porodní asistentky jsme dbali na to, aby měla zkušenost i s prací v porodnici a reálně s porodnicí či porodnicemi spolupracovala. Cílem kurzu není řešit otázku, kde rodit, ale  kvalifikovaně odpovědět na otázky, které rodiče budou mít a upozornit na možná rizika. Rozhodnutí vždycky dělají sami rodiče, naším cílem je, aby měli veškeré informace, které k rozhodnutí potřebují.

A liší se nějak příprava budoucích tatínků a maminek?

Co myslíš, Lucie ? (zeptá se kolegyně Lucie Nečasové, která zrovna přijde do místnosti) To se nedá říct, je to různé (vloží se do rozhovoru kolegyně Lucie Nečasová a plynule navazuje). Asi se mi nestalo, že by na kurz přišel nějaký tatínek, kterého by těhotenství a porod opravdu zajímal tak, jako maminky, to se stává naprosto výjimečně. Občas budoucí tatínek maminku velikou angažovaností spíš stresuje.

Olga: Pokud je tatínek při těhotenství a pak v porodnici spíše průvodcem a oporou, bývá maminka klidnější – ví, že všechno zvládne a že na to není sama.

Lucie: Na našem kurzu páru vysvětlíme, že doprovázení k porodu nutně neznamená, že je tatínek na porodním sále a stříhá pupeční šňůru. Řekneme tatínkům, že to můžou i odmítnout, aniž by ohrozili svůj vztah k dítěti a k mamince. Myslím, že je důležité, aby otec měl možnost volby, stejně jako maminka.

Chystáte do budoucna další kurzy nebo nějaké navazující aktivity pro budoucí či stávající rodiče?

Olga: Náš víkendový kurz se bude konat opakovaně, několikrát za rok. Maminky nebo páry jím projdou jednou a potom, když porodí,  můžou navázat aktivitami, které vede Lucie.

Lucie: Pokud budou mít v šestinedělí a nebo kdykoli po něm potíže s kojením, dokážeme  velmi dobře poradit. Už šestnáct let je v Lužánkách laktační poradna, kterou prošlo na dva tisíce maminek. V roce 2001 to byla první laktační poradna, které měla stálé zázemí mimo zdravotnické zařízení. V Lužánkách pracuje pět vyškolených laktačních poradkyň, z toho dvě přímo na Latě.

Kurz Čekáme miminko je mimo běžné přípravy k porodu a kojení postaven hlavně na zážitkovém získávání dovedností, potřebných k péči o nejmenší miminko. Zpestřením kurzu jsou i pohybové, relaxační a rukodělné aktivity – rodiče si mohou zacvičit jógu, maminky si s aromaterapeutkou namíchají vlastní těhotenskou vůni a tatínci svému budoucímu potomkovi vlastnoručně vyrobí první hračku.

A po šestinedělí?

Lucie: Po šestinedělí mohou začít chodit do kurzu cvičení, masáží, výživy a relaxací, do kterého chodí spíš maminky s dítětem, protože tatínek už většinou chodí do práce. Ale čím dál častěji chodí do kurzů s miminkem oba rodiče. Pro maminky, které chtějí jen cvičit po porodu, takové cvičení nabízíme také.

A pokud se rodiče seznámí na vašem víkendovém kurzu a budou chtít společně pokračovat?

Lucie: Je to možné – a stává se to. V kurzu pak odpadají počáteční rozpaky – rodiče už se znají a moc rádi se setkávají. Je také možné pokračovat v předporodní přípravě a přípravě ke kojení – pokud si rodiče budou přát, ráda se jich ujme porodní asistentka nebo laktační poradkyně a bude s nimi pracovat dál individuálně. A kdyby se chtěli setkat ve skupince, určitě  rádi nabídneme jak prostor, tak náplň. Pokud si to skupina maminek, které se na kurzu sejdou, přeje, dokážeme pro ně postavit „kroužek na míru“.

Olga: Pořád ale platí, že to nechceme dělat přednáškovou a akademickou formou, ale chceme, aby rodiče to, co je potřeba, uměli hlavně rukama. Informace se dneska seženou lehce, ale není nad to si to zkusit. Zkrátka nechceme jen předávat informace, ale hlavně praktickou zkušenost.


Text: Anna Petrželková, Lucie Nečasová

Fotografie: Archiv pracoviště Lata

Podobné příspěvky