Letní kosmetický tip: Vyrobte si balzámky na rty s ochranou proti sluníčku

Léto je pro mnoho z nás nejmilejší částí roku. Jak by taky ne! Sluníčko svítí, je teplo, všechno kvete a voní. Naše kůže ale v létě dostává docela zabrat. Měli bychom na ni proto myslet a při péči zařadit výrobky, které se o pleť v létě postarají. 

Můžeme si vybrat z velikého množství přípravků v lékárnách i drogeriích. Pokud ale toužíte po něčem domácím a přírodním, máme pro vás jeden tip: oleje s přirozeným ochranným faktorem. Tyto oleje pokožku nejen vyživují a pěstí, ale také ji chrání před sluníčkem. Vzhledem k tomu, že u olejů nikdy nevíme úplně přesně ochranný faktor, doporučujeme tuto péči zařadit spíš jako doplňkovou.

Jaké oleje si tedy na léto pořídit?

 Například malinový, nebo mrkvový. Mrkvový má tu výhodu, že jeho ochranný faktor je stabilnější (SPF se odhaduje na 38-40), ale bohužel výrazně barví. Malinový olej sice nebarví, ale zase má velké rozpětí, co se týká ochrany (SPF se odhaduje na 28-50), proto doporučujeme počítat spíše s nižší hranicí. Oba dva zmíněné oleje jsou velmi bohaté na vitamin E, díky čemuž kůži chrání před stárnutím a poškozením.

Tyto oleje můžete používat buď samostatně, nebo si je přimíchat do svých výrobků. Jako inspiraci pro vás máme recept na letní balzám na rty. Díky použitému malinovému oleji má balzám ochranný faktor, díky bambuckému máslu je balzám velmi pečující a hydratační.

Co budete potřebovat?

Na cca 10 ml obal potřebujete:

  • 4 g malinového oleje
  • 2 g bambuckého másla
  • 4 g včelího vosku nastrouhaného na hrubém struhadle
  • Volitelně 2 kapky esenciálního oleje, barvivo (kosmetické)… Esenci raději volte jinou než citrusovou, protože citrusové esenciální oleje způsobují citlivost kůže na světlo.
  • Kelímek (lze sehnat levně v lékárně, na internetu seženete různé tvary i materiály)

Jak balzámky vyrobíte?

Do teplu odolné misky odměříme potřebné množství bambuckého másla a včelího vosku. Zahříváme ve vodní lázni do úplného roztavení. Přidáme malinový olej. Je-li potřeba (vosk začal po nalití chladnějšího oleje tuhnout), velmi krátce ohřejeme. Pokud to potřeba není, neohříváme a rovnou odstavíme, abychom zbytečným ohřátím neničili vitamíny a další cenné látky v malinovém oleji. Přidáme volitelné ingredience a dobře zamícháme. Plníme do krabiček. Necháme tuhnout alespoň 30 minut při pokojové teplotě, poté můžeme vložit do chladničky na dotuhnutí.

Pozor! Při rozpouštění ve vodní lázni zamezte vniknutí vody do směsi olejů. Uchovávejte nejvýše při pokojové teplotě, vyhněte se vystavování slunci. Spotřebujte do jednoho roku, nebo do nejkratší doby spotřeby jednotlivých surovin.

 

Zajímají vás recepty na kosmetiku z přírodních ingrediencí, kterou si zvládnete vyrobit sami doma? Podívejte se na http://annapotuckova.cz a dozvíte se vše ze světa přírodní kosmetiky.

Krásné a voňavé léto vám přejí Lužánky!


Text: Anna Potůčková

Fotografie:  pixabay.com

Podobné příspěvky