/

Na gauči, balkóně nebo na peci. Jak vypadá home office v podání Lužánek

Tvořivé dílny, tělocvičny a jiné prostory v lužáneckých pracovištích vyměnili za pracovní místo s počítačem na stole nebo na klíně u sebe doma. Cirkusácké kousky, točení na hrnčířském kruhu, vaření, sportování a další aktivity přesunuli do video návodů, receptů a zajímavých článků, aby mohli oblíbené činnosti sdílet s dětmi a dospělými ze svých kroužků alespoň v online světě. Náplň práce se lužáneckým pedagogům změnila kvůli opatřením proti šíření koronaviru ze dne na den. Jak se nastalé situaci přizpůsobili? Jak vypadají jejich pracovní místa doma? A jaké jsou tipy na produktivní home office? Inspirujte se u lužáneckých zaměstnanců, kteří náročné období zvládli s nadhledem a úsměvem.


Po vyhlášení prvních vládních opatření proti šíření koronaviru v první polovině března, kdy se zavřela školská zařízení včetně Střediska volného času Lužánky, se veškeré aktivity přesunuly na lužánecký YouTube kanál, do magazínu Lužánky Live a na sociální sítě, tedy Facebook a Instagram. Každý den včetně víkendů si mohly, a dál mohou, rodiny s dětmi užívat nové sportovní výzvy, zabavit se u online pohádek, podrobných postupů na tvoření, vaření a celý duben dokonce soutěžit o pizzu!

Denně se sešla spousta úžasných příspěvků, které arbitrům – čtyřčlennému propagačnímu týmu – pravidelně vyrážely dech. Každý dubnový den začínal nezáviděníhodným rozhodováním o vítězi či vítězce, kdo bude odměněn křupavou pizzou od Comics pizza & burger. Gratulujeme výhercům, děkujeme všem malým i velkým účastníkům a těšíme se na další soutěže!

Jak na úspěšný home office? Dodržte pár pravidel a práce doma bude stejně efektivní jako na pracovišti

  1. Nastavte si režim dne. Kdy budete vstávat, pracovat, odpočívat, kdy a jak se budete podílet na chodu domácnosti a kdy se budete věnovat rodině? Určete si rozvrh dne. Vy i rodina budete spokojenější.
  2. Dodržujte rutinu. I když to zní jako zabiják kreativity a pořádná nuda, opakování činností v určitou dobu je velký pomocník, který vám pomůže zorientovat se v jinak neukotveném chaosu.
  3. Oblečení a jiné nezbytné rituály. Potřebujete k práci sedět u stolu? Mít na práci klid? Převléknout se z pyžama? Každý má jiné rituály, které ho doma dostanou do pracovního modu. Stejně tak, jako byste do práce nešli v negližé nebo při poradě nevařili svíčkovou, tak si i doma nastavte pravidla, která budete dodržovat.
  4. Sociální sítě a další způsoby prokrastinace. Asi nikdo se tomu neubrání. Když máte připojení k internetu, na každém rohu na vás číhá rozptýlení, ať už ve formě zpravodajských serverů nebo kamarádů na sítích. Není třeba si prokrastinaci úplně zakazovat, ale můžete si určit kolikrát denně a v jakou dobu věnujete rolování sítí a všech internetů. A zařadit to do pravidelného režimu.
  5. Odpočinek je při práci doma zásadní. Jistě se vám stane, že se pustíte do úkolu, který vás natolik pohltí, že zapomenete na čas a mnohdy i na primární potřeby. Nastavte si pravidelné přestávky, ať vám u počítače třeba nekručí v břiše.
  6. Domácí povinnosti. Žehlení, vysávání, umývání nádobí a jiné domácí práce byste neměli upřednostňovat v době určené pro pracovní povinnosti, a naopak. Opět jsme u dodržování režimu. Ano, je to alfa a omega efektivního home officu.
  7. Nezapomínejte na rodinu. Asi nejnáročnější je na home officu sladit fungování rodiny s prací. Ale stejně tak, jako by rodina měla respektovat váš pracovní režim, tak neopomíjejte trávení času s rodinou a pomáhejte s chodem domácnosti.

Home office v praxi. Podívejte se, jak doma pracuje projektový manažer SVČ Lužánky Libor Macák

 

Lužánecký home office

Jak se pracuje v jurtě, s kočkami nebo psy u nohou, kdo preferuje pohodlné místo a jak vypadá video porada? Lužánečtí lektoři, ale také členové vedení, IT, propagace nebo EVS vás nechali nahlédnout k sobě domů. Jak pojali home office v době šíření koronaviru?

 


Petra z vedení Lužánek
Pracuji a hlídá mě smečka pudlů.

 

 

 


Romana z Lesné
Honza v pohádce slezl z pece, posilnil se kaší a šel bojovat s drakem.
Já naopak – vylezu na pec, posilním se bylinkovým čajem a jdu bojovat v notebooku třeba s ISem…
?

 

 

 


Pavel z vedení Lužánek
Domácí kancelář…

 

 

 


Mikin z projektu Ladění
Původně jsem si tento 10m² prostůrek v Žebětíně pronajal jako sklad na mý bedny s materiálem na outdoorové kurzy. S příchodem nouzového stavu se z něj ale stalo výtečné místo na home office. Necelou půlhodinku chůze z mého bystrckého bytu. Idylka.

 

 

 


Pavla z Lišky
Posílám fotku, jak to u nás vypadalo, když jsem měla hodinu a půl meeting u počítače.

 

 

 


Martin z IT
Foto z mého autentického pracoviště na jurtě ;)

 

 

 


Olga z Laty
 

 

 


Peregrina z projektů DigiMe a EduSTEM = Polybus
 

 

 


Adam z propagace
Část domácího „zvířectva“ :-)

 

 

 


Kristýna z propagace
Jak na tvorbu článků na Lužánky Live?
Doporučuji pohodlné oblečení, kávu a úsměv. Múza zaručena!

 

 

 


Zuzana z Lidické
 

 

 


Jolana z propagace
Víkendová kontrola mailů a sociálních sítí přes mobil. Radost pracovat!

 

 

 


Michaela z EVS
Hlavně pohodlně…

 

 

 


Petra z Lánů
Zatím, co děti mě vesele běhají za zády, a moc je nezajímá, co zrovna dělám, náš kocour vše bedlivě sleduje. Nejraději má, když stříhám videa s krtkem a MYŠKOU ?

 

 

 


Dagmar z Lišky
Posílám své místečko, donutili jste mě kvůli fotce utřít prach. ?

 

 

 


Radka z projektu Za hranice školy
Není to zas tak od věci, ten home office. :-)

 

 

 


Anna z Lidické
Nejvíc pracuju od tohoto stolku, kde se mi nejlíp tvoří – je to pohodlné místo a já k práci navíc potřebuju uklizený prostor. Nad hlavou mám zvonkohru a občas, když od stolu vstávám, tak ji rozezvoním. :-) Hovory s kolegy si ráda dávám i z terasy, abych trochu změnila prostředí.

 

 

 


Hana z propagace
Meeting propagace

 

 

 


Autor videa: Libor Macák

Autoři fotek: Lužánečtí zaměstnanci

Grafická úprava: Adam Gerža

Autorka textu: Kristýna Kolibová

Zdroj informací: forbes.sk – tipy na home office

 

Podobné příspěvky