/

Jak podpořit kreativitu u dětí? Přes program Prototýpků

Průzkumy naznačují, že kreativita školáků klesá. Dětem totiž chybí prostor pro realizaci vlastních projektů. A to chtějí změnit tvůrci z organizace Prototýpci přes vzdělávací program. Zaměřuje se na děti přímo ve škole. Právě s Prototýpky se můžete setkat v pestré nabídce Střediska volného času Lužánky jak v kroužku, tak na letním táboře. Kreativitě se ale meze nekladou, a proto vznikly tyto projekty, které pomáhají dětem růst v jejich samostatnosti, podnikavosti a sebevědomé individualitě.


Představ si, že jsi superhrdina. Jaké by byly tvé superschopnosti a slabiny? Co se skrývá v útrobách starých spotřebičů? A jak vdechnout nepoužívaným věcem nový šmrnc? V pracovních listech ve dvou programech organizace Prototýpci se zájemci setkají s úkoly, které se zaměřují na děti na prvním i druhém stupni základní školy, hravě ale podpoří kreativitu i u starších sourozenců a rodičů.

„Zjistili jsme, že nejlepší je využít přirozenou zvídavost dětí, kterou si přináší z předškolního věku. V mladším školním věku dochází k obrovskému poklesu kreativity, což je způsobeno především tím, že děti tvoří zejména podle zadání. Přitom rozvoj podnikavosti v tomto věku je poměrně snadný. Co nám ze zkušenosti funguje, je synergické působení jak ve škole, tak přes rodiče,“ vysvětlila vznik dvou programů zakladatelka Veronika Šancová. 

Program funguje na principu členství. „Prototýpci rostou ve škole“ umožní pedagogům přístup do e-learningového prostředí, kde jsou materiály k využití v prezenční i distanční výuce. Připravené jsou také webináře a další tipy na zapojení rodičů.

„Prototýpčí rodiny poznáte na každé návštěvě. Kde rostou Prototýpci, tam se tvoří, kutí, plánuje a přemýšlí. Nenajdete vyleštěné stoly a podlahy bez poskvrnky, ale více či méně chaotické prostředí, stoly plné materiálu, nákresů a hlavně děti s hlavami plných nápadů, nadšení a radosti. Společné tvoření znamená méně pořádku, ale více zážitků a těch opravdu důležitých životních momentů,“ doplnila ředitelka organizace Kateřina Děkaníková.  

K programu pro školy je potřeba se přihlásit do 18. června a uskuteční se ve stejném období.

Kdo jsou Prototýpci? Můžete je znát z Lužánek z kroužku a letního tábora

Prototýpci, z.s. nabízí vzdělávací akce pro děti, učitele a rodiče zaměřené na rozvoj podnikavosti a digitálních kompetencí. Cílem vzdělávacích akcí je povzbudit děti k vlastnímu tvoření, posílit jejich kompetence k podnikavosti a motivovat je k podnikání. Lektoři vychází ze svých vlastních zkušeností z podnikání a reálné tvorby kreativních projektů z oblasti vývoje fyzických i digitálních produktů a marketingu. S dětmi pak vytváří fyzické produkty a smysluplně na nich staví i digitální kompetence. To všechno zábavně a s pomocí atraktivních výzev, které děti baví.

Děti se během tvoření učí základní řemeslné dovednosti, překonávat frustraci, uvědomují si stav hluboké koncentrace (flow) a získávají důležité principy designérského a na problém orientovaného myšlení. Organizace podporuje učitele i rodiče, aby byli schopni rozvíjet kreativitu dětí, která vychází z jejich nápadů, nikoliv ze zadání dospělého. Nabízí soubor konkrétních okamžitě využitelných nástrojů, postupů, inspirace a zkušeností. Zvláštní důraz kladou Prototýpci na zapojení rodičů při podpoře kreativity dětí a na zprostředkování inspirace skrze kreativce.

Témata workshopů:

  • kreativita a podnikavost
  • designérské a na problém orientované myšlení
  • reálné podnikání s dětmi
  • popis projektu včetně Lean Canvas
  • recyklace a upcyklace
  • digitální nástroje pro podporu kreativity

 


Autorka textu: Kristýna Kolibová

Fotografie: Archiv Prototýpci, SVČ Lužánky

Podobné příspěvky